Do 287 wzrosła dzisiaj liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Do tej pory w naszym kraju w wyniku zarażenia zmarło pięcioro pacjentów. W związku z nadciągającym kryzysem ekonomicznym wynikającym z pandemii, rząd przedstawił dzisiaj pakiet antykryzysowy, który ma wspomóc gospodarkę. Państwo ma m.in. pokryć 40 proc. Wynagrodzenia pracowników firm pogrążonych w kryzysie. Kolejny dzień pandemii to także wzrost liczby zachorowań i zgonów na całym świece. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w naszym raporcie dnia - relacja z 18 marca

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


Według najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju odnotowano dotąd 287 zakażeń koronawirusem. 5 osób zmarło. 

>>>MAPA ZAKAŻEŃ W POLSCE Z PODZIAŁEM NA POWIATY<<<

23:48

Trzy pierwsze przypadki koronawirusa wykryto na Mauritiusie - informuje tamtejszy rząd. To osoby w wieku 21, 25 i 59 lat. Dwie z nich pracowały na statkach wycieczkowych, trzecia przypłynęła z Wielkiej Brytanii.

23:35

Władze Nepalu wprowadziły w środę zakaz wjazdu, od piątku 20 marca, wszystkim podróżnym, przylatującym z Europy, Azji Wschodniej oraz krajów Zatoki Perskiej. Zakaz obejmuje również obywateli nepalskich, którzy przebywają za granicą.

Decyzja oznacza, że wszyscy Nepalczycy, którzy są obecnie poza krajem, muszą wjechać do Nepalu do północy w piątek - powiedział dziennikowi "The Kathmandu Post" Rajan Pokhrel, dyrektor generalny Urzędu Lotnictwa Cywilnego Nepalu i członek specjalnej komisji rządowej, zajmującej się kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa.

23:30

Mistrzyni świata w sztafecie w pięcioboju nowoczesnym Meksykanka Mariana Arceo jest zakażona koronawirusem. 25-letnia zawodniczka znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalu w stolicy kraju - Meksyku.

Arceo prawdopodobnie zaraziła się koronawirusem w Barcelonie, gdzie trenowała, ale dopiero po powrocie do Meksyku pojawiły się u niej pierwsze symptomy choroby.

23:21

Papież Franciszek zadzwonił w środę do biskupa Bergamo Francesco Beschiego, by dowiedzieć się, jaka sytuacja panuje w mieście we włoskiej Lombardii szczególnie dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Papież zapewnił o modlitwie za zmarłych i całą wspólnotę.

W opublikowanym liście duszpasterskim biskup Beschi opisał swą rozmowę z papieżem i poinformował, że z "wielką serdecznością" wyraził swą bliskość z księżmi, z chorymi i tymi, którzy się nimi opiekują, a także z całą tamtejszą społecznością. Jak zauważył ordynariusz diecezji, choć Franciszek jest bardzo dobrze poinformowany, pytał o to, jak żyje się w Bergamo, pogrążonym w kryzysie epidemiologicznym.

Papież był bardzo poruszony cierpieniem z powodu bardzo wielu zmarłych i rozdarciem, w jakim muszą żyć rodziny w tak bolesnych okolicznościach - podkreślił biskup Beschi.

23:17

Europejskie kwalifikacje olimpijskie w kajakarstwie, zaplanowane 6-7 maja w czeskich Racicach, zostały odwołane w związku z pandemią koronawirusa - ogłosiła w środę międzynarodowa federacja (ICF).

23:04

Angielska Liga Piłkarska (EFL), zreszająca trzy dywizje poniżej Premier League, przedstawiła pakiet pomocy krótkoterminowej o wartości 50 milionów funtów dla swoich klubów. Środki finansowe mają im pomóc w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Rozgrywki piłkarskie w Anglii została wstrzymane w ubiegłym tygodniu. Jest mało prawdopodobne, że drużyny wrócą do gry na początku kwietnia, jak początkowo planowano, dlatego EFL wykonała krok, aby pomóc klubom walczącym z konsekwencjami zawieszenia meczów.

23:00

W Pakistanie i Bangladeszu odnotowano pierwsze ofiary śmiertelne koronawirusa. Liczba zakażonych w Pakistanie wzrosła do 296 osób, a w Bangladeszu zanotowano 14 przypadków zachorowań na Covid-19.

50-letni zmarły Pakistańczyk wrócił niedawno z Arabii Saudyjskiej do Mardanu w prowincji Chajber Pasztunchwa. Śmierć pacjenta potwierdził minister zdrowia Zafar Mirza.

Pierwszą śmiertelną ofiarą koronawirusa w Bangladeszu jest 70-latek, który zaraził się wirusem od osoby powracającej niedawno do kraju. Dr Meerjady Sabrina Fiona z Instytutu Epidemiologii, Kontroli Chorób i Badań poinformowała na konferencji prasowej w Dakce, że pacjent miał również problemy z sercem i nerkami, wysokie ciśnienie oraz cukrzycę.

22:56

Apelujemy do kierowców tirów czekających na przekroczenie granicy w Świecku: przepuśćcie transport żywych zwierząt, nie blokujecie im przejazdu - zaapelowała na Twitterze w środę wieczorem Straż Graniczna. Z kolei Główny Inspektorat Weterynarii podał, że do transportu zwierząt wyznaczono przejście w Gubinku.

Apel Straży Granicznej spowodowany jest tym, że od czasu rozpoczęcia kontroli sanitarnej na granicy polsko-niemieckiej z powodu koronawirusa na drogach prowadzących w kierunku granicy utworzyły się wielokilometrowe korki. Jak przekazują lokalne media, w korkach stoją także transporty zwierząt - świń i krów.

22:42

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił w środę wieczorem wprowadzenie stanu wyjątkowego w tym kraju z powodu pandemii koronawirusa. Przypomniał, że to kolejny krok w walce z chorobą po obowiązującym od piątku stanie zagrożenia epidemicznego.

Jak powiedział w transmitowanym przez telewizję przemówieniu Rebelo de Sousa, stan wyjątkowy zacznie obowiązywać na terenie całego kraju od 2 kwietnia. Prezydent wyjaśnił, że w związku z nową sytuacją prawną rząd Antonia Costy zyska większe prerogatywy.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego nie zawiesi jednak naszej demokracji - podkreślił prezydent, wskazując na konieczność wprowadzenia większych restrykcji, niż obowiązujący od piątku w Portugalii stan zagrożenia epidemicznego. W związku z nim zamknięto m.in. szkoły i wyższe uczelnie.

22:37

W telewizyjnym orędziu do narodu, wygłoszonym w środę wieczorem, król Hiszpanii Filip VI wyraził przekonanie, że pandemia koronawirusa zostanie pokonana, a walka z chorobą umocni społeczeństwo tego kraju.

Wzywając rodaków do wspólnego wysiłku w przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa, Filip VI zaapelował o dążenie przez wszystkich obywateli do jedności oraz o solidarność międzyludzką.

W obecnej sytuacji powinniśmy odłożyć na bok nasze różnice i zjednoczyć się - oświadczył hiszpański monarcha.

22:35

"Zostańcie w domu"- taki wielki napis świetlny pojawił się w środę wieczorem na słynnym wieżowcu w Mediolane, znanym pod nazwą Pirellone. Tak władze włoskiego regionu Lombardia zaapelowały do mieszkańców, by nie wychodzili bez potrzeby w dniach epidemii koronawirusa.

Apel ten wystosowano w dniu gorących dyskusji w mieście, gdzie - jak się okazało na podstawie analizy sygnału telefonów komórkowych- 40 proc. mieszkańców wychodzi z domu, mimo rozporządzenia rządu o znacznym ograniczeniu prawa do przemieszczania się z powodu kryzysu epidemiologicznego.

22:26

Kraje na całym świecie muszą przyjąć kompleksowe podejście do walki z pandemią koronawirusa oraz izolować, testować i śledzić jak najwięcej przypadków - zalecił w środę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

22:03

Ziemia broni się przed człowiekiem, który uważa, że może wszystko i wie wszystko - w taki sposób skomentował przyczyny pandemii koronawirusa na świecie selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Niemiec Joachim Loew.

21:55

Od 19 marca w całej Chorwacji zamknięta zostanie większość lokali usługowych i sklepów  - poinformował szef MSW kraju Davor Bożinović. Restrykcje będą obowiązywać przez miesiąc.

W ramach walki z epidemia nowego koronawirusa, w kraju zostaną zamknięte wszystkie kina, restauracje, bary oraz sklepy. Wyjątkiem są sklepy z żywnością, apteki oraz stacje benzynowe. Od poniedziałku zamknięte są chorwackie szkoły i uniwersytety.

21:38

82 mld dolarów kanadyjskich, czyli ponad 3 proc. kanadyjskiego PKB wart jest pakiet pomocowy, przedstawiony przez premiera Justina Trudeau. Jest adresowany zarówno bezpośrednio do Kanadyjczyków, jak i do firm.

Pakiet zawiera 27 mld CAD wypłat bezpośrednich i 55 mld CAD wsparcia dla biznesu. W przyszłym tygodniu parlament federalny, którego obrady są obecnie zawieszone, zbierze się na nadzwyczajnej sesji, by uchwalić niezbędne ustawy. Wypłaty, jak zapowiedział Trudeau podczas konferencji transmitowanej przez kanadyjskie media, będą mogły rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni.

21:30

Koronawirus w dramatyczny sposób zmienia życie w naszym kraju - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu do narodu wyemitowanym w telewizjach i na portalach internetowych. To historyczne zadanie. (...) Od czasów II wojny światowej nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna - dodała. 

21:29

Wybory prezydenckie powinny się odbyć w zaplanowanym terminie, gdyż w dłuższej perspektywie może nastąpić bardzo wiele nieprzewidzianych okoliczności, np. jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

21:28

Podobnie jak inne miasta w Stanach Zjednoczonych, tak i Chicago podejmuje działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W stanie Illinois zdiagnozowano 160 przypadków SARS-Cov-2; jedna osoba zmarła.

Od poniedziałku w Illinois nieczynne są bary i restauracje. Można tylko zamawiać potrawy na wynos. Dzień później zamknięto szkoły. Odwołane są lub przekładane duże wydarzenia, a władze apelują, aby ludzie pracowali z domów i starali się ich nie opuszać.

21:07

Rząd ma dosyć dużą przestrzeń do zwiększenia wydatków budżetowych, w ostatnich trzech latach mamy najniższy deficyt finansów publicznych, spada dług względem PKB - mówił w środę w Polsat News prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Pytany, skąd wziąć pieniądze na działania "antykryzysowe", Borys wyjaśnił, że przygotowując taki pakiet trzeba uwzględnić jego zasadniczy cel, czyli ochronę miejsc pracy, sektora przedsiębiorstw i stabilność sektora finansowego, ale także stabilność finansów publicznych.

Myślę, że ten pakiet jest dobrze dostosowany w tym zakresie. 66 mld zł to są wydatki de facto z budżetu, czyli to jest około 3 proc. polskiego PKB. Przypomnijmy, że w ostatnich trzech latach mamy najniższy w historii deficyt finansów publicznych i dług systematycznie spada do PKB (...). Rząd ma przestrzeń dosyć dużą - w tej chwili - zwiększenia wydatków budżetowych - powiedział. Dodał, że 66 mld zł to poziom bezpieczny dla budżetu i adekwatny do potrzeb.

21:02

Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Wielkiej Brytanii zwiększyła się do 104, a potwierdzonych zakażeń - do 2626, poinformowały w środę brytyjskie władze medyczne. W obu przypadkach to największy dzienny wzrost.

W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 33 osoby i wykryto 676 potwierdzonych zakażeń - ogłosiło w codziennym komunikacie ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii testom na obecność koronawirusa poddano 53595 osób. Spośród 33 zgonów w czasie ostatniej doby, 32 miały miejsce w Anglii, a jeden w Szkocji. Wszyscy zmarli - w wielu między 59 a 94 lata - cierpieli też na inne choroby.

Podczas codziennej konferencji prasowej premiera Borisa Johnsona na temat walki z koronawirusem zastępczyni naczelnego lekarza Anglii Jenny Harries mówiła, że niedługo osiągnięty zostanie poziom 25 tys. testów dziennie, zaś celem rządu jest to, by takie testy ludzie mogli samodzielnie wykonywać w domach.

20:40

Prawie 900 wolontariuszy zgłosiło się w ciągu ostatnich dwóch dni do walki z koronawirusem - poinformował w środę minister zasobów ludzkich Węgier Miklos Kasler.

Resort w poniedziałek rozpoczął rekrutację ochotniczych pracowników służby zdrowia w wieku 18-48 lat. Poszukiwane są osoby, które kształcą się na szczeblu średnim lub wyższym w sferze służby zdrowia, ale także lekarzy stażyści i rezydenci, jak również osoby pracujące w prywatnej służbie zdrowia.

20:30

Współdziałanie Polski i Ukrainy w sytuacji epidemii koronawirusa było jednym z tematów środowej rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Ponadto, jak zaznaczył prezydencki minister, prezydenci Duda i Zełenski uznali, że właściwym jest utworzenie stałego mechanizmu konsultacji ministerialnej między Polską a krajami regionu spoza Unii Europejskiej.

Rozmowa dotyczyła też sytuacji na granicy oraz wspomagania tranzytu obywateli obu krajów w powrocie do domu. Prezydenci rozmawiali także o konsekwencjach ekonomicznych pandemii i sposobach zapobiegania negatywnemu wpływowi na gospodarki obu krajów - przekazał szef gabinetu prezydenta RP.

20:26

Prezes Włoskiej Federacji Piłkarskiej (FIGC) Gabriele Gravina poinformował, że rozgrywki Serie A, przerwane z powodu pandemii koronawirusa, mogłyby zostać wznowione 2 maja i zakończone w lipcu.

Pracujemy nad opcją wznowienia meczów 2 maja i dokończenia mistrzostw w lipcu, jeśli nie uda się ich zakończyć do 30 czerwca - powiedział Gravina na antenie włoskiego radia. Ostatni dzień czerwca to końcowa data obowiązywania kontraktów wielu piłkarzy.

Jeśli nie będzie możliwe wykorzystanie wszystkich dostępnych terminów, wtedy zmienimy format rozgrywek - dodał Gravina.

20:21

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszystkie brytyjskie szkoły i przedszkola zostaną zamknięte od piątku aż do odwołania - ogłosił premier Boris Johnson. Wcześniej podobne decyzje podjęły władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Musimy wywierać dalszą presję na pnącą się w górę krzywą zachorowań, dlatego zamykamy szkoły. Po ich zamknięciu od piątku po południu, pozostaną zamknięte dla większości uczniów aż do odwołania- oświadczył Johnson na codziennej popołudniowej konferencji prasowej, na której informuje o walce z epidemią.

20:18

Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w środę wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 89 - do 264. Liczba zakażonych we Francji wynosi 9134; dzień wcześniej było to 7730 osób.

Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w ciągu doby o 51 proc., a zakażeń - o 18 proc. Stan 931 chorych jest bardzo ciężki i wymagają oni podtrzymywania funkcji życiowych; połowa z nich to osoby poniżej 60. roku życia - powiedział dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Jerome Salomon.

20:12

Chiny dostarczą UE 2 mln maseczek chirurgicznych, 200 tys. masek z filtrem N95 i 50 tys. zestawów do testów na koronowirusa - poinformowała w środę po rozmowie z premierem tego kraju Li Keqiangiem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Oboje zgodziliśmy się, że walka z koronawirusem musi mieć zasięg globalny, że musimy się wspierać w czasie, gdy jesteśmy w potrzebie. Chiny nie zapomniały, że w styczniu, gdy one były centrum epidemii, UE pomogła - powiedziała w przesłaniu wideo zamieszczonym na Twitterze von der Leyen.

UE przekazała na początku roku do Państwa Środka 50 ton sprzętu ochronnego. Szefowa KE przyznała, że dziś to Europa jest centrum pandemii koronawirusa, dlatego sama potrzebuje dostaw.

20:10

Zespoły Formuły 1 muszą zamknąć swoje fabryki do końca kwietnia - poinformowała Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Anulowano zaś tradycyjną sierpniową przerwę, co ma pozwolić na zmianę harmonogramu wyścigów i pomóc ograniczyć skutki finansowe wybuchu koronawirusa.

FIA oświadczyła w środę, że jej światowa Rada Sportu Motorowego zatwierdziła zmianę przepisów na 2020 rok, aby umożliwić odwołanie sierpniowej przerwy.

19:55

Sąd apelacyjny w Teksasie w obawie przed koronawirusem o 60 dni przełożył zaplanowaną na środę egzekucję wielokrotnego mordercy Johna Hummela. Nie zmienił przy tym zasądzonej kary.

Adwokat skazanego Michael Mowla doprowadził do przełożenia egzekucji, argumentując, że jej przeprowadzenie "mogłoby przyczynić się do rozprzestrzenienia Covid-19".

19:49

Minister finansów w japońskim rządzie Taro Aso przyznał, że co 40 lat zdarzają się "przeklęte igrzyska". W 1940 roku zostały odwołane z powodu wojny, a w 1980 rywalizację w Moskwie zbojkotowało wiele krajów, na czele z USA. Przygotowania do tegorocznych odbywają się w cieniu walki z koronawirusem.

To problem, który zdarza się co 40 lat - to przeklęte igrzyska olimpijskie. I taki jest fakt - powiedział w środę przed komisją parlamentarną Taro Aso, który pełni również funkcję wicepremiera, a w przeszłości był premierem kraju.

19:42

Od środy każdy obywatel Szwajcarii będzie miał prawo kupić tylko jedno opakowanie leków przeciwgorączkowych dziennie - postanowiły szwajcarskie władze. To efekt masowego wykupowania leków w aptekach. Z powodu epidemii Covid-19 odwołano też referendum w sprawie relacji z UE.

Racjonowaniu podlegają najpopularniejsze środki przeciwgorączkowe, w tym ibuprofen i paracetamol. Od środy, aż do września jedna osoba będzie mogła kupić tylko jedno opakowanie leku dziennie. Jak donosi Reuters, w wyniku epidemii, powodowani paniką Szwajcarzy, zaczęli masowo wykupować leki z aptek.

To przesłanie do ludzi, aby nie kupowali zbyt dużo. Celem decyzji jest opanowanie sytuacji - powiedział rzecznik rządu federalnego. Jak zaznaczył, Szwajcarii nie grozi niedobór medykamentów, dlatego nie ma powodu do kupowania wielkich ilości lekarstw.

19:37

Pan prezydent powinien dać przykład swoją osobą obywatelom i czasami zostać w domu, a nie za każdym razem pokazywać się na zewnątrz i dawać taki sygnał, że w sumie nic się nie dzieje, że nie jest to nic poważnego - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w Popołudniowej rozmowie w RMF FM.

19:36

51 pracowników Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest objętych kwarantanną. Przez trzy dni hospitalizowany był tam 78-letni pacjent, u którego wykryto koronawirusa. Wcześniej mężczyzna był również na SOR Szpitala im. św. Wojciecha na Zaspie. Obie placówki należą do spółki Copernicus.

78-latek z krwotokiem z nosa trafił do Szpitala im. Kopernika w Gdańsku. Okazało się, że zażywa leki, które spowodowały u niego zaburzenia krzepnięcia krwi. Został przyjęty na Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. W ramach diagnostyki lekarze zlecili tomografię komputerową płuc, wynik zaniepokoił lekarzy. Choć pacjent nie miał charakterystycznych dla COVID-19 objawów - gorączki, kaszlu, duszności, zlecono wykonanie testu na obecność patogenu - poinformował w środę dyrektor ds. medycznych Szpitala im. Mikołaja Kopernika Krzysztof Wójcikiewicz.

Kiedy okazało się, że pacjent jest zakażony, został przewieziony do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

19:33

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec wstrzymało od wtorku motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców z innych państw - podały w środę niemieckie media, cytując rzecznika tego resortu.

"W związku z przedsięwzięciami na rzecz ograniczenia pandemii koronawirusa" ministerstwo poleciło Federalnemu Urzędowi ds. Migracji i Uchodźców (Bamf), by wstrzymał do odwołania realizację programu przesiedleńczego, określonego w umowie z Turcją oraz niemieckiego programu przyjmowania uchodźców z powodów humanitarnych - oświadczył rzecznik.

19:18

Prezydent Donald Trump odniósł się w środę do wypowiedzi ministra finansów Stevena Mnuchina, mówiąc, że 20-procentowe bezrobocie "to najgorszy scenariusz", ale USA "jeszcze nie są w tym miejscu". Postanowił wykorzystać ustawę o "produkcji obronnej" w walce z pandemią.

19:12

Koronawirus w dramatyczny sposób zmienia życie w naszym kraju - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu do narodu, którego fragmenty opublikowały niemieckie media.

To historyczne zadanie - zauważyła Merkel. Od czasów II wojny światowej, nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna - powiedziała.

19:00

36 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - podało Ministerstwo Zdrowia. Aż 28 to osoby w woj. mazowieckiego, 4 z woj. śląskiego, 2 z woj. dolnośląskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i woj. opolskiego.

W sumie w kraju odnotowano 287 zakażeń. Pięć zarażonych zmarło.

18:38

Wnuczka brytyjskiej królowej Elżbiety II, księżniczka Beatrycze, ze względu na koronawirusa ogranicza swoje plany ślubne i odwołała już planowane przyjęcie, które miało się odbyć w maju w Pałacu Buckingham - poinformowała w środę rodzina królewska.

Beatrice weźmie ślub z Edoardo Mapelli Mozzim 29 maja w kaplicy królewskiej w Pałacu św. Jakuba w Londynie, po czym w ogrodach Pałacu Buckingham miało się odbyć przyjęcie weselne wydane przez królową.

Plany jednak zmieniono po wydanym przez rząd zaleceniu dla wszystkich obywateli, by w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa unikali spotkań towarzyskich.

18:35

Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa. Do tej pory w kraju stwierdzono 35 przypadków zakażenia koronawirusem.

18:32

Premier Norwegii Erna Solberg oświadczyła, że potrzebuje nadzwyczajnych uprawnień do podejmowania decyzji w związku z koronawirusem. Rząd chce uchwalenia specjalnej ustawy, zwalniającej go z obowiązku konsultowania się z parlamentem.

W obecnej sytuacji musimy działać szybko, dlatego chcemy przyjąć ustawę, która pozwoli nam stosować wyjątki od obowiązujących przepisów poza kwestiami zapisanymi w konstytucji oraz prawami człowieka - oświadczyła premier Erna Solberg z Partii Konserwatywnej, która stoi na czele rządu mniejszościowego.

18:24

475 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Tym samym liczba zmarłych wzrosła do 2978. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 28 tysięcy osób.

18:18

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał obywateli do pozostania w domach przez najbliższe trzy tygodnie, aby pokonać epidemię koronawirusa. Zapowiedział też program pomocowy dla gospodarki.

Żaden z naszych obywateli nie może opuszczać domów ani wchodzić w kontakt z kimkolwiek, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, do czasu, aż zagrożenie minie - powiedział szef państwa. Prezydent podkreślił, że jeśli wszyscy będą się trzymać tych wytycznych, epidemia ustanie w ciągu trzech tygodni.

18:15

Na Kubie potwierdzono śmierć pierwszej osoby zakażonej koronawirusem. To 61-letni turysta z Włoch - poinformowało kubańskie ministerstwo zdrowia. Na wyspie stwierdzono dotąd dziewięć innych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Pomimo wysiłków zespołu medycznego intensywnej terapii oraz grupy ekspertów z ministerstwa zdrowia, którzy zapewnili stałe monitorowanie (chorego), komplikacje wywołane przez chorobę spowodowały śmierć pacjenta - oświadczył minister zdrowia w komunikacie prasowym.

18:14

Władze Tarnowa podjęły decyzję o zamknięciu aż do odwołania wszystkich miejskich placów zabaw. Jak tłumaczą, słoneczna pogoda spowodowała, że korzystało z nich sporo rodziców z dziećmi, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest zdecydowanie niewskazane.

Na wszystkich placach zabaw pojawią się tabliczki informujące, iż obowiązuje zakaz wstępu i korzystania z urządzeń do zabawy wraz z sugestiami pozostania w domu.

Władze miejskie apelują również do spółdzielni mieszkaniowych i innych instytucji, które mają w swoich zasobach place zabaw, aby wydały podobne zakazy.

18:10

Do 12 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem pracowników szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą (Mazowieckie). Kolejnych 60 pielęgniarek, lekarzy, pracowników obsługi i pacjentów czeka na wyniki badań. W lecznicy zaczyna brakować personelu.

18:01

Z powodu pandemii koronawirusa Turcja zamyka od północy w środę swoje granice lądowe dla ruchu pasażerskiego z Bułgarią i Grecją - poinformowało tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych.

We wtorek późnym wieczorem w Turcji potwierdzona została śmierć pierwszej osoby zakażonej koronawirusem. Osób zainfekowanych w tym kraju obecnie jest 98.

17:55

Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie zapowiedział sukcesywne wyłączanie przycisków przy przejściach dla pieszych oraz zamknięcie placów zabaw - podał w środę Urząd Miasta w Olsztynie.

Od czwartku sukcesywnie będą wyłączane przyciski na przejściach dla pieszych wyposażonych w urządzenia sygnalizacji świetlnej. Przyciski, których na terenie Olsztyna jest ponad 1,5 tys. dodatkowo zostaną zabezpieczone taśmą. "Wszystkie prace związane z zabezpieczeniem przycisków przewiduje się wykonać do 23 marca 2020 roku" - podał magistrat.

Od środy zamknięte są do odwołania wszystkie place zabaw zarządzane przez Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.

17:45

Wśród zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem kobiet jest o połowę mniej niż mężczyzn - odnotowano w raporcie krajowego Instytutu Zdrowia. Średnia wieku wśród zmarłych kobiet to ponad 83 i pół roku, a wśród mężczyzn - ponad 79 lat.

Jak wynika z przedstawionych w środę statystyk, do 17 marca w związku z koronawirusem zmarło 601 kobiet i 1402 mężczyzn.

Wśród zmarłych jest 17 osób w wieku poniżej 50 lat. Pięć z nich było poniżej 40. roku życia i byli to wyłącznie mężczyźni z ciężkimi współistniejącymi chorobami.

17:39

Minister obrony USA Mark Esper poinformował, że Pentagon gotów jest na długa walkę z Covid-19. Liczba żołnierzy zakażonych koronawirusem wzrosła w środę do 49, ponadto zakaziło się 14 pracowników cywilnych Pentagonu oraz siedmiu podwykonawców.

17:36

Małopolski sanepid ostrzega przed oszustami. Jak poinformował w środę, w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych, Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, pracownicy stacji nie odwiedzają prywatnych mieszkań w celu ich dezynfekcji.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy mogą mieć z państwem kontakt osobisty powinni się wylegitymować legitymacją służbową. Nie są ubrani w uniformy ani inny strój roboczy - podkreślono w komunikacie.

17:32

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego poinformowała, że każdego dnia będą biły dzwony, by - jak podkreślono - zakończyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Duchowni także skropią wodą święconą ulice miast i wiosek.

Dziś, w obliczu zagrożenia infekcją, chrześcijanie powinni stronić od paniki, ponieważ jest ona przejawem małej wiary. Postem i modlitwą należy prosić Boga o wybaczenie swoich grzechów - napisano w opublikowanym w środę oświadczeniu synodu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

17:26

Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie - wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

17:20

Lekarka ze szpitala w Knurowie na Śląsku złamała zasady kwarantanny i zajmowała się pacjentami. Wczoraj okazało się, że ma koronawirusa. Sprawą zajmuje się policja - informuje nasza reporterka Anna Kropaczek.

17:16

W internacie szkolnym w Studzieńcu przebywa na kwarantannie kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów i opiekunów z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu, która niedawno wróciła z wyjazdu do Hiszpanii. Jak zapewnia sierpeckie starostwo, stan zdrowia osób objętych kwarantanną jest dobry.

W wyjeździe na praktyki zawodowe w Hiszpanii, w ramach programu ERASMUS+, brało udział 44 uczniów i 4 opiekunów Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu. Wyjazd nastąpił w nocy z 7 na 8 marca, a pobyt w andaluzyjskiej Marbelli planowany był do 5 kwietnia. Do grupy dołączyła 10 marca dyrektor placówki w ramach wizyty monitorującej, która miała trwać do 17 marca.

17:15

Pandemia koronawirusa może spowodować światowy kryzys gospodarczy - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy. Według jej szacunków prawie 25 mln ludzi na całym świecie może stracić pracę w wyniku gospodarczych konsekwencji pandemii Covid-19.

Jak podkreślił w środę podczas konferencji prasowej dyrektor generalny MOP Guy Ryder, utrata pracy przez 25 mln ludzi oznaczałaby, że skutki pandemii przerosłyby skutki kryzysu finansowego z lat 2008-2009. Zaznaczył jednak, że te szacunki dotyczą najbardziej pesymistycznych scenariuszy. Najbardziej optymistyczny zakłada likwidację 5,3 mln miejsc pracy.

MOP szacuje też, że wskutek kryzysu, poniżej granicy ubóstwa znajdzie się od 8 do 35 mln więcej zatrudnionych ludzi.

17:11

Nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich na inny termin; data 10 maja 2020 roku jest niezagrożona - przekazała PAP marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Państwo dołoży wszelkich starań, by wybory odbyły się terminowo i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa - zapewniła.

17:08

Rząd Tajlandii poinformował o 35 nowych przypadkach Covid-19, co podnosi łączną liczbę zakażeń do 212. W Tajlandii, która stała się dogodnym punktem wylotu dla Polaków wracających do kraju, trwają przygotowania do zamknięcia granic.

17:05

ZUS wzmocnił swoją infolinię i uruchomił trzy nowe numery telefonów obsługiwanych przez ekspertów - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jak dodał, konsultanci przeprowadzają codziennie średnio 6,5 tys. rozmów tylko w związku z koronawirusem.

Dzwoniąc pod numer 22 290 87 01 każdy może uzyskać informacje na temat obsługi w sprawie świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji, a także na temat obsługi w sprawie zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Drugi uruchomiony numer 22 290 87 02 to obsługa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców, a trzeci - 22 290 87 03 to obsługa w sprawie odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.

17:00

Małym restauratorom oferujemy pożyczkę w wysokości 5 tys. złotych. Będzie bezzwrotna, jeśli przez kolejne 6 miesięcy nie zwolnią pracowników - mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.Dodała, że to pożyczka dla firm, które zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników.

16:45

Wzrost zachorowań i zgonów we Włoszech spowodował skokową zmianę nastrojów społecznych, w tym lęk przed zachorowaniem i poczucie braku kontroli nad sytuacją w kraju. W Polsce nastroje są niestabilne i wciąż bardzo wrażliwe na sygnały ze strony władz oraz na dane dotyczące postępów epidemii. Natomiast Niemcy przejawiają większy niepokój niż Polacy.

16:41

Zarząd województwa opolskiego przeznaczył dodatkowe 16,5 mln złotych dla szpitali i 9 mln złotych dla osób tracących pracę w ramach działań mających na celu minimalizację skutków epidemii.

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, w środę zarząd województwa opolskiego podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych 16,5 mln złotych dla szpitali oraz 9 mln złotych dla osób tracących pracę i preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców.

16:32

Zawieszenie obowiązku spłaty kredytów dla osób fizycznych i przedsiębiorstw do końca roku ogłosił premier Węgier Viktor Orban. Nagranie o tej treści zamieścił na Facebooku.

Zawieszono też m.in. obowiązek odprowadzania składki przez pracodawców w najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa sektorach, np. turystyce, kulturze czy sporcie.

16:28

W ramach walki ze skutkami epidemii koronawirusa pobór podatku od sprzedaży detalicznej zostaje odroczony do końca roku - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński.

Szef resortu dodał także, że 80 proc. potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na ten rok jest już sfinansowanych, a sytuacja finansów publicznych jest stabilna.

16:25

Decyzję o przesunięciu o 60 dni terminu płatności czynszów dzierżawnych dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach gminnych, podjął w środę prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Zdając sobie sprawę, że efektem ubocznym rozprzestrzeniania się koronawirusa jest poważny zastój w gospodarce, wraz ze swoimi służbami podjąłem prace o przygotowaniu rozwiązań, które w tym trudnym czasie byłyby wsparciem dla przedsiębiorców. Pierwszą decyzją jest przesunięcie o 60 dni terminu płatności czynszów dzierżawnych dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach gminnych - powiedział prezydent.

Samorządowiec dodał, że decyzja dotyczy branż, które zostały wymienione w ustawie i rozporządzeniu o zakazie prowadzenia działalności. W uzasadnionych przypadkach będziemy także rozpatrywać prolongatę zobowiązań czynszowych dla przedsiębiorców innych branż - zaznaczył.

16:23

Od nocy z piątku na sobotę wszystkie osoby przylatujące do Singapuru będą musiały poddać się dwutygodniowej samoizolacji - ogłosiło singapurskie ministerstwo zdrowia. Kraj potwierdził 47 nowych przypadków Covid-19.

16:22

Koncern Honda Motor poinformował, że na sześć dni, począwszy od 23 marca, zawiesza produkcję w swych fabrykach w Ameryce Północnej, ze względu na prognozowany spadek sprzedaży związany z pandemią koronawirusa.

Japoński koncern planuje, że zakłady w Ameryce Północnej ruszą 31 marca. Ma też zamiar ograniczyć produkcję o około 40 tys. samochodów.

16:18

Wykryto koronawirusa u pracownika Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, gdzie robione są testy. Pytany o dalsze prace instytutu szef PZH Grzegorz Juszczyk, odpowiada: Nie nazwałbym tego paraliżem, dlatego że jesteśmy już na tym etapie rozwoju diagnostyki laboratoryjnej pierwszego rzutu w Warszawie, że na bieżąco kontaktujemy się z innymi laboratoriami, które prowadzą diagnostykę w Warszawie czy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. I już jestem w kontakcie z kolegami z innych laboratoriów, żeby przekazać im niezbędny sprzęt, który ułatwi prowadzenie tej diagnostyki.

16:16

Premier krajowy Saksonii Michael Kretschmer rozmawiał w środę z niemiecką minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer na temat wsparcia wojska w rozładowaniu sytuacji na odcinku autostrady A4 przy granicy z Polską.

Polska strona musi szybciej reagować - powiedział w krajowym parlamencie.

Od czasu rozpoczęcia kontroli sanitarnej na granicy polsko-niemieckiej z powodu koronawirusa na drogach prowadzących w kierunku granicy utworzyły się wielokilometrowe korki. Najgorsza sytuacja panuje na przygranicznym odcinku autostrady A4, który znajduje się na terytorium Saksonii. Po niemieckiej stronie korek wynosi około 60 kilometrów i ciągnie się od przejścia granicznego w Jędrzychowicach aż po Burkau.

16:01

Kryzys jest bardzo mocny, będzie chyba głęboki, ale damy sobie radę, państwo jest do tego dobrze przygotowane - zapewniał podczas środowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Wśród najważniejszych elementów pakietu dla przedsiębiorców prezes NBP wymienił obniżenie stóp procentowych, zasilenie banków w płynność w operacjach repo oraz zakup polskich obligacji przez NBP.

15:50

Uruchomione przez wojsko mobilne laboratorium jest w stanie przeprowadzić do 120 testów na koronowirusa dziennie - poinformował w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

15:45

Piłkarze reprezentacji Niemiec przeznaczą ponad 2,5 miliona euro na walkę z pandemią koronawirusa. W takich chwilach musimy sobie pomagać - powiedział w opublikowanym na Instagramie filmie bramkarz i kapitan drużyny narodowej Manuel Neuer.

Jesteśmy jednym wielkim zespołem, nie tylko na murawie, ale też w społeczeństwie. Szczególnie w takich chwilach to się liczy - dodał klubowy kolega Roberta Lewandowskiego z Bayernu Monachium.

15:42

Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, by wprowadził stan klęski żywiołowej, co pozwoliłoby m.in. przesunąć termin wyborów prezydenckich.

Budka przekonywał, że obecnie mamy de facto w Polsce do czynienia ze stanem nadzwyczajnym, jednak - w jego odczuciu - ani premier Mateusz Morawiecki ani prezydent Andrzej Duda nie przedstawili do tej pory żadnego "kompleksowego planu działań na najbliższe tygodnie i miesiące".

Usłyszeliśmy dzisiaj tylko i wyłącznie potwierdzenie tego, o czym wszyscy wiemy, że de facto mamy w Polsce do czynienia ze stanem klęski żywiołowej. Dzisiaj należy zażądać od premiera RP podjęcia konkretnych działań i wprowadzenia formalnie stanu klęski żywiołowej - powiedział lider Platformy. Przekonywał, że choroba zakaźna jest przesłanką do wprowadzenia takiego stanu. Stan klęski żywiołowej daje konkretne narzędzia: samorządowcom, urzędnikom, wojewodom, tym wszystkim, którzy są odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo - wskazywał Budka.


15:40

Będzie więcej funkcjonariuszy Straży Granicznej na tymczasowych przejściach z Niemcami i Czechami, gdzie tworzą się potężne kolejki. Taką decyzję podjął komendant tej formacji - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada.15:3515:34


Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii do 2051. Zmarło już 58 osób - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska.

15:26


15:23


Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie został odwołany z powodu pandemii koronawirusa - poinformowali organizatorzy. Impreza miała odbyć się między 12 a 16 maja z udziałem reprezentantów 41 krajów.
"Z głębokim żalem musimy ogłosić odwołanie Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie" - napisano w oświadczeniu organizatorów, czyli Europejskiej Unii Nadawców oraz holenderskich nadawców Avrotros, NOS oraz NPO.

15:15

"Aby bitwa z koronawirusem zakończyła się spektakularnym zwycięstwem, jak ta pod Grunwaldem, prosimy: zapewnijcie naszym szpitalnym rycerzom przyłbice!" - pisze na swojej stronie internetowej Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Placówka prosi o pomoc - potrzebne są środki ochrony osobistej. O wsparcie zwracają także inne szpitale w kraju.

14:53

Nie jest prawdą, że nauczyciel będzie otrzymywał tylko 60 proc. wynagrodzenia za czas ograniczenia zajęć w szkołach - oświadczył minister edukacji, Dariusz Piontkowski. W nagraniu na Twitterze szef MEN wyjaśnił, jakie wynagrodzenie należy się nauczycielom w trakcie 2-tygodniowej przerwy w szkołach.


14:50

Około 80 tys. obywateli Unii Europejskiej na całym świecie czeka na powrót do domu - poinformowała Komisja Europejska. Mimo zamknięcia granic zewnętrznych Unii powinni oni móc wrócić do swoich krajów.

Unini obywatele są w Japonii, Maroku, USA, na Sri Lance i w wielu innych miejscach na świecie. Z informacji przekazanych przez KE wynika, że tysiące Europejczyków utknęły np. na Malediwach.


14:47

Prokuratura oceni, czy popełniła przestępstwo lekarka ze szpitala w Knurowie, która pracowała mimo skierowana jej na kwarantannę. Według policji, kobieta nie zastosowała się do zaleceń, opuściła miejsce izolacji i spotkała się z pacjentami w placówce. Później okazało się, że jest zakażona koronawirusem.

14:36


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie podejmował działania mające na celu ochronę konsumentów i pożyczkobiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen i opłat, np. kontrole i monitoring cen. Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył szef rządu, w ramach ustawy antylichwiarskiej będzie walka z cenami, które czasami są kilkakrotnie wyższe niż jeszcze parę tygodni temu.

To jest żerowanie na obecnej sytuacji pandemii. Żeby temu zapobiegać, chcemy doprowadzić do sytuacji, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta i inne urzędy regulujące ceny, będą czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców - podkreślił.

14:35

Rząd Czech przyjął rozporządzenie zabraniające przebywania poza miejscem zamieszkania bez ochrony ust i nosa, która ogranicza rozprzestrzenianie się chorób drogą kropelkową. W sklepach spożywczych w godz. 10-12 zakupy będą mogły robić jedynie osoby powyżej 65 lat.

Rozporządzenie zacznie obowiązywać o północy ze środy na czwartek. Premier Andrej Babisz podkreślił, że ochrona może być "jakakolwiek", wymagane jest jedynie chronienie ust i nosa. Tym samym nie muszą być to maseczki, mogą to być np. szaliki lub chusty - wszystko, co ogranicza przenoszenie wirusa drogą kropelkową.


14:24

5 największych organizacji branży mięsnej zwróciło się do premiera i ministra rolnictwa o pilne podjęcie działań związanych z zapobieganiem negatywnym skutkom gospodarczym w sektorze rolno-spożywczym w związku z koronawirusem.

Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich dniach nastąpił boom na zakupy mięsa szczególnie wieprzowego i drobiowego, co spowodowało zakłócenia w dostawach. Jesteśmy jednak przekonani, że po tej panice nastąpi radykalna zmiana sytuacji i wyhamowanie zakupów - napisano w liście.

W ocenie branży mięsnej rozwój epidemii koronawirusa może spowodować m.in. gwałtowne zmiany w zakresie popytu na wyroby mięsne, a tym samym popytu na zwierzęta gospodarskie. Mogą wystąpić utrudnienia w zapewnieniu ciągłości produkcji zakładów np. ograniczenia ilości pracowników dla zapewnienia niezbędnej skali produkcji, a tym samym dla zapewnienia odbioru wyhodowanych zwierząt od producentów.


14:13


5 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Poinformowało o nich przed chwilą Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego i po 1 osobie z woj. lubuskiego, małopolskiego i podlaskiego.


14:09


Żołnierze Wojska Polskiego, którzy służą poza granicami kraju, są objęci opieką wojskowych służb odpowiedzialnych za zdrowie. Po zakończeniu rotacji żołnierze przyjeżdżający do Polski nie będą objęci kwarantanną - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który wziął udział w telekonferencji z dowódcami dziewięciu kontyngentów. Dodał, że wobec stałej opieki lekarskiej nad żołnierzami podczas misji nie ma takiej potrzeby.

14:08


Czy egzaminy czekające uczniów zostaną przesunięte? Jak podkreśla w rozmowie z RMF FM szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik one - w przeciwieństwie do lekcji - nie mogą być prowadzone przez internet. Jeżeli zajęcia będą zawieszone do Wielkanocy, trzeba będzie przesunąć egzamin ósmoklasisty. Dłuższa przerwa oznacza zmianę terminów również dla matur i przesuniecie zakończenia roku szkolnego. 

Najistotniejsze jest to, że egzamin jest pracą samodzielną. W przypadku pracy online bardzo trudno byłoby zadbać o to, żeby to rzeczywiście była praca samodzielna - tłumaczy Smolik w RMF FM. 


14:02

O przeznaczeniu 9 mln zł na walkę ze skutkami koronawirusa zdecydowała Rada Miasta Łodzi. Dokonano też zmian w budżecie na 2020 r. m.in. przesuwając środki na potrzeby MPK. W sesji nie uczestniczyła publiczność, radnym zmierzono temperaturę i poproszono, by zachowywali 2 metry odległości od siebie.

13:58

Rządowy pakiet pomocowy dla firm przewiduje czasowe przywrócenie niedzielnego handlu - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Tym samym potwierdzają się nieoficjalne ustalenia RMF FM.


13:55

Jeśli do piątku sytuacja się nie poprawi to planujemy blokadę granic - ostrzegają zawodowi kierowcy, którzy jeżdżą na trasach międzynarodowych. Od kiedy wróciły kontrole na przejściach w związku z koronawirusem, w niektórych miejscach trzeba czekać nawet ponad 30 godzin.

Kierowcy domagają się m.in. usprawnienia ruchu na granicach. Chcieliby, żeby część przejść była otwarta tylko dla transportu ciężarowego. 


13:38


Zatrudniająca ponad 41 tys. osób Polska Grupa Górnicza testuje kamery termowizyjne w ramach prewencji zakażeń koronawirusem. Docelowo takie rozwiązania pojawią się we wszystkich zakładach spółki. Obecnie górnicy mają mierzoną temperaturę termometrami zbliżeniowymi.

13:36

"Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy" - podało biuro prasowe MSWiA. "W rejon punktów kontroli granicznej dostarczane są prowiant i woda. W zależności od województwa w rozdawanie produktów zaangażowana jest Straż Graniczna, Policja, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozstawiane są również przenośne toalety. Wojewodowie współpracują z samorządami z miast przygranicznych" - wyjaśniono. 

13:32

Chciałbym zaapelować do wszystkich mieszkańców, aby nie korzystali z naszych placów zabaw. Nie lekceważmy zagrożenia - powiedział burmistrz warszawskiej Woli Krzysztof Strzałkowski. Wszystkie place zabaw, siłownie plenerowe i boiska przyszkolne w tej dzielnicy zostały zamknięte. Apel o unikanie tego typu miejsc pojawił się również na profilach społecznościowych Miasta Stołecznego Warszawy.

13:31

Każdy dorosły Amerykanin powinien natychmiast otrzymać od państwa jednorazową pomoc w wysokości 1000 dolarów - zaproponował senator ze stanu Utah Mitt Romney. Chęć wysyłania Amerykanon czeków jako formę pomocy na czas pandemii koronawirusa potwierdził prezydent USA Donald Trump. Pojawiły się też inne propozycje wsparcia obywateli.

13:29

W Rosji odnotowano wzrost zakażeń koronawirusem do 147 przypadków. Niemal wszystkie spośród 33 nowych przypadków wykryto w Moskwie, gdzie liczba zakażonych wynosi teraz 87.

13:27

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie został sztucznie stworzony w laboratorium, ma naturalne pochodzenie - przekonuje na łamach czasopisma "Nature Medicine" międzynarodowy zespół naukowców. Wyniki przeprowadzonych przez nich badań genomu wirusa nie wykazały żadnych nienaturalnych zmian, które mogłyby wskazywać, że doszło do genetycznej manipulacji.

13:25

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty postuluje przeprowadzenie szybkich testów na obecność koronawirusa u wszystkich posłów przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu. Obecnie posiedzenie jest zaplanowane na przyszłą środę. Władze Prawa i Sprawiedliwości rozważają, czy w związku z pakietem antykryzysowym konieczne będzie szybsze zwołanie posiedzenia izba niższej. Jak dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski, w tej sprawie trwa narada z udziałem marszałek Sejmu.

13:25

Szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk poinformował, że odwołuje spotkanie liderów Europejskiej Partii Ludowej w Brukseli, a zamiast niego odbędzie się wideokonferencja. "Pandemia ma charakter globalny, a wirus nie zna granic, dlatego nasza odpowiedź musi być skoordynowana" - podkreślił. "To czas testów w wielu wymiarach. Jednym z najważniejszych jest test naszej solidarności. Musimy go zdać" - zaapelował.


13:22

Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział Republikanom w Senacie, że jeśli nie przegłosują pakietu pomocowego dla gospodarki, to na skutek pandemii koronawirusa bezrobocie w kraju może sięgnąć 20 proc. - podaje agencja Bloomberg.

13:20

Europejska Agencja Leków stwierdziła, że obecnie nie ma dowodów naukowych potwierdzających związek między stosowaniem ibuprofenu a pogorszeniem się stanu zdrowia chorych na COVID-19 - dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. To ocena opublikowana po tym, jak francuski minister zdrowia w ostatnią sobotę stwierdził, że ibuprofen może nasilać przebieg infekcji wywołanej nowym koronawirusem i zalecił, by w przypadku wystąpienia gorączki w związku z koronawirusem stosować środki zawierające paracetamol.

13:10

Społeczna Narodowa Zbiórka na sprzęt medyczny do walki z koronawirusem, który ma pomóc polskiej służbie zdrowia, ruszyła na portalu zrzutka.pl. Jej organizatorem jest wrocławska Fundacja Sensoria, która od 2016 roku prowadzi ogólnopolską kampanię BohaterON - włącz historię! wspierającą między innymi Powstańców Warszawskich.

12:33

Premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że epidemia koronawirusa bardzo mocno uderzy w gospodarkę. "Co najmniej tak mocno, jak paręnaście lat temu" - powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Dlatego też - jak podkreślał - w czasie epidemii koronawirusa musimy się troszczyć nie tylko o zdrowie własne i publiczne, ale też o "zdrowie gospodarki". 

12:28

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie zwiększyła się w ciągu doby o 147 i jest to największy wzrost liczby zgonów od początku epidemii. W sumie w kraju odnotowano 1135 przypadków śmiertelnych, zakażonych jest 17 361.

12:27

Belgijski lekarz, który zajmuje się pacjentami zainfekowanymi koronawirusem, powiedział, że młodzi ludzie również poważnie chorują. Doktor Ignace Demeyer, który pracuje w szpitalu w Aalst, powiedział, że skany płuc u młodych przyjętych na oddział ratunkowy są przerażające.

Lekarz podkreślił, że wielu wykazywało bardzo niskie poziomy nasycenia krwi tlenem.

Wskazał też, że szpital coraz częściej przyjmuje pacjentów w wieku od 30 do 50 lat, mimo że z ich karotek nie wynika, żeby przechodzili wcześniej chorowali. 

11:55

9515 próbek zbadano do tej pory na obecność koronawirusa; w ciągu doby wykonano ponad 1,6 tys. testów - podało Ministerstwo Zdrowia.

Spośród 9515 zbadanych próbek 9269 dało wynik negatywny, a 246 - pozytywny, co znaczy, że w tylu przypadkach potwierdzono zarażenie koronawirusem. Pięć osób zakażonych zmarło.

11:48

Osoby potrzebujące, które przebywają na kwarantannie, mają już możliwość uzyskania pomocy żywnościowej z unijnego programu prowadzonego między innymi przez Banki Żywności. Sanepid ma informować lokalne ośrodki pomocy społecznej o osobach objętych kwarantanną. Ośrodki weryfikują, które osoby takiej pomocy potrzebują. Następnie na podstawie listy organizacji deklarującej pomoc żywnościową ośrodki pomocy zwracają do jednej z takich organizacji o konkretne produkty. Pomoc w dystrybucji można uzyskać od policji, jednostek straży pożarnej, czy żołnierzy obrony terytorialnej.

11:46

Na praskim lotnisku wojskowym wylądował czeski wojskowy samolot transportowy Airbus A319, który przywiózł specjalnym rejsem z Chin 150 tys. szybkich testów na koronawirusa.

Testy te, które pokazują wynik badania po upływie 20-25 minut, będą wykorzystane w objętych kwarantanną miejscowościach oraz do kontrolowania stanu zdrowia funkcjonariuszy policji, strażaków, celników i żołnierzy. Normalna laboratoryjna procedura testowa trwa sześć godzin.

11:11

95-letnia kobieta jest pierwszą pacjentką wyleczoną z koronawirusa w Modenie na północy Włoch. Do zdrowia powróciła tam także 27-latka.

We Włoszech dotychczas wyleczono prawie 3 tysiące chorych.

11:09

Mimo pandemii koronawirusa w rosyjskiej armii trwają przygotowania do defilady, jaka ma odbyć się na Placu Czerwonym w Moskwie 9 maja z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej; udział w przygotowaniach biorą tysiące żołnierzy - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

11:06

Interpol ostrzega przed oszustami wykorzystującymi strach związany z pandemią koronawirusa. Wykorzystują metody fałszywych stron internetowych służących do handlu, oszustw na krewnego w potrzebie z powodu choroby. Rozsyłają też linki ze złośliwym oprogramowaniem - relacjonuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada.

Potrzeba dużej rozwagi na przykład przy zakupach środków ochrony przed wirusem oferowanych w sieci. Światowe policje zanotowały mnóstwo wyłudzeń na przykład w fikcyjnym handlu maseczkami na twarz. Sprzedający pobierali opłaty, a towaru nie dostarczali. Wystrzegać trzeba się telefonów od nieznajomych, podających się za krewnych, czy lekarzy, którzy chcą pieniędzy albo wypytują nas o dane bankowe. Usuwajmy też ze skrzynek maile z nieznanych adresów, z informacjami jak chronić się przed koronawirusem. To może być próba włamania na nasze konta. Oszuści najczęściej podają się za WHO.

11:02

Osoby zatrudnione na umowach cywilno-prawnych mają dostać jednorazowe świadczenie finansowe od państwa. Dotyczy to pracujących na umowach zlecenia, umowach o dzieło oraz osób samozatrudnionych. To jedno z proponowanych przez rząd rozwiązań antykryzysowych na czas pandemii koronawirusa. Państwo ma też sfinansować nawet połowę pensji pracowników firm na tzw. postojowym. Nad pakietem ratunkowym dla gospodarki pracuje właśnie Rada Gabinetowa - donosi reporter RMF FM Mariusz Piekarski. 

11:00

Zarząd województwa śląskiego - za wyjątkiem wicemarszałka Wojciecha Kałuży - został objęty kwarantanną. W ostatnich dniach marszałek Jakub Chełstowski i troje jego zastępców miało bezpośredni kontakt z ministrem środowiska Michałem Wosiem, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

10:57

2629 pracowników służby zdrowia we Włoszech jest zakażonych koronawirusem - wynika z raportu opublikowanego na podstawie analiz krajowego Instytutu Zdrowia. Lekarze i cały personel medyczny stanowią 8,3 proc. wszystkich zakażonych.

Dotychczasowy bilans w całych Włoszech to 2503 osoby zmarłe wśród zakażonych i ponad 31 tysięcy potwierdzonych przypadków koronawirusa. 


10:56

Jeden policjant z Pruszcza Gdańskiego zaraził się koronawirusem od najbliższej rodziny; 75 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji musi poddać się kwarantannie. Już ich zastąpili funkcjonariusze z innych jednostek w Pomorskiem.

10:48

W internecie coraz popularniejsza staje się akcja "Nie Kłam Medyka". Użytkownicy portali społecznościowych we wpisach opatrzonych takim właśnie hasztagiem apelują do wszystkich, by nie ukrywali przed służbami medycznymi, że mogli zostać narażeni na kontakt z koronawirusem. Stwarza to bowiem zagrożenie dla personelu.

10:36

Rosyjskie media wykorzystują rozprzestrzenianie się koronawirusa do tworzenia "dużej kampanii dezinformacyjnej" na Zachodzie - to teza z wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej, do którego dotarł Reuters. Rosyjska kampania ma zaostrzyć panikę w zgodzie z szerszym podejściem działań Kremla nakierowanych na podważenie funkcjonowania europejskiego społeczeństwa. 


09:58

Rząd rozważa czasowe przywrócenie handlu w niedziele, by ograniczyć skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. To jedna z rządowych propozycji, którą zajmie się Rada Gabinetowa - informuje reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Rząd pod przewodnictwem prezydenta ma właśnie omawiać pakiet pomocowy dla gospodarki, przedsiębiorców i pracowników. 


09:54

Ważny apel ratowników medycznych skierowany do kierowców, którzy utknęli na autostradzie w kierunku przejścia granicznego w Jędrzychowicach. Ratownicy proszą o jak najszybsze stworzenie korytarza życia dla ratowników z niemieckiego Czerwonego Krzyża. Rozwożą oni wodę i jedzenie dla kierowców, którzy utknęli w prawie 70 kilometrowym korku prowadzącym do przejścia.

09:51

Koronawirus we Włoszech wciąż zbiera ogromne żniwo. Niestety w okolicach Pinzolo w rejonie Trydenckim  zakażeni są podopieczni dwóch domów spokojnej starości. Jedna osoba zmarła. Reporter RMF FM Krzysztof Kot rozmawia z Małgorzatą Banach - pochodzącą z Lublina menadżerką jednego z hoteli w tym górskim rejonie.


09:33

W środę odnotowano cztery nowe przypadki zarażenia koronawirusem na Warmii i Mazurach; 3 pacjenci to osoby z jednostki wojskowej w Elblągu: dwaj mężczyźni i kobieta. Trafią oni do  Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. 

09:27

Władze Mołdawii poinformowały o pierwszym w tym państwie zgonie osoby zainfekowanej koronawirusem.  Zmarła 61-letnia kobieta zaraziła się we Włoszech i po powrocie zbyt późno zaczęła szukać pomocy medycznej.

08:34

Szef KPRM Michał Dworczyk był pytany w Porannej rozmowie w RMF FM o to, czy PiS poprze senacką poprawkę przyznającą zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 15. Dworczyk dystansował się od tego pomysłu. "Zawsze tego rodzaju rozwiązania są kompromisem między chęciami a możliwościami budżetu, państwa. Do tej pory nikt nie podnosił tego rodzaju argumentów" - stwierdził. Podkreślał, że obecna propozycja (zasiłek dla rodziców dzieci do 8. roku życia) jest przedłużeniem obowiązywania systemowych przepisów. Krytykował projekt opozycji. "Czy to nie są pomysły czysto polityczne? Populistyczne?" - pytał. "Jest pewna odpowiedzialność za przedstawiane polityczne propozycje" - dodał.

08:34

Ministerstwo Zdrowia informuje o 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. To oznacza, że w Polsce jest takich przypadków łącznie 246. 5 pacjentów zmarło.


08:27

Na granicy z Ukrainą tiry czekają na Lubelszczyźnie 2 godziny w Dorohusku i 9 w Hrebennem. Na jedynym czynnym na Podkarpaciu przejściu w Korczowej nawet 22 godziny. W kolejce czeka 400 ciężarówek. W Korczowej udało się wczoraj rozwiązać problem Ukraińców, którzy pieszo nie mogli wyjść z Polski - bo jedyne piesze przejście w Medyce jest zamknięte. Na polską stronę do Korczowej kursuje specjalny ukraiński autobus, który wczoraj jeździł aż 17 razy wywożąc od nas ponad 1000 osób. Samochodami osobowymi wyjechało ponad 2600. Do Polski wjechało niespełna 400.

08:19

Do około 20 godzin wzrósł w środę rano czas oczekiwania na wjazd do Polski z Czech drogą 48/S52 w Cieszynie. Znacząco krócej - około 4,5 godziny - czekali kierowcy przekraczający granicę autostradą D1/A1 w Gorzyczkach - wynika z danych Straży Granicznej.

Pogranicznicy apelują do kierowców, aby w miarę możliwości korzystali z przejść, przy których są mniejsze kolejki: na przejściu drogowym na drodze nr 78 w Chałupkach, gdzie w środę rano czas oczekiwania na odprawę wynosił kilkanaście minut, a także na otwarte w poniedziałek wieczorem - dla udrożnienia ruchu - przejście w Gołkowicach, gdzie w środę wjazd do kraju odbywał się na bieżąco.

Na drodze nr 41 w miejscowości Trzebina w woj. opolskim kierowcy czekali w środę rano ok. 3,5 godziny.


08:17

"Jest kilku wiceministrów i kilkunastu urzędników, którzy są objęci kwarantanną i czekają na przeprowadzenie badań. To są osoby, które potencjalnie mogły zetknąć się z ministrem Michałem Wosiem" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. “W kancelarii premiera jest jeszcze około 25 osób, które nie przeszły badań i które w związku z tym są objęte kwarantanną. Te badania i kwarantanna trwały dla części osób kilkadziesiąt godzin, dla części osób skończyły się wczoraj, po tym, jak testy zostały zrealizowane" - stwierdził gość Roberta Mazurka.

08:04

Od północy zamknięty będzie węzeł Gorzyce na autostradzie A1 przy granicy z Czechami - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Tę decyzję podjęto na wniosek straży granicznej, która zaobserwowała, że przez ten węzeł przejeżdżają kierowcy chcąc uniknąć kontroli granicznej. Najbliższy czynny zjazd z autostrady to oddalony o 8 kilometrów węzeł Mszana.

08:01

Bez jedzenia, wody, toalet i od kilkudziesięciu godzin na nogach - tak wygląda sytuacja kierowców, którzy utknęli w gigantycznym korku do przejścia granicznego w Jędrzychowicach. Korek w ciągu ostatniej godziny zwiększył się tam o 8 kilometrów i teraz kierowcy, którzy jadą w kierunku przejścia mają do pokonania prawie 70 kilometrów. Kierowcy, z którymi rozmawiał reporter RMF FM Mateusz Czmiel poinformowali nas, że niemieckie służby karetkami zaczęły rozwozić wodę i jedzenie.

07:57

Ponad 14 tysięcy osób w Polsce jest objętych kwarantanną w związku z koronawirusem. Tymczasem w najbliższy weekend nawet kilka tysięcy Polaków może pójść... do lokali wyborczych! Wybory odbędą się w 5 gminach w Łódzkiem, Świętokrzyskim, Małopolsce oraz Warmii i Mazurach. W czterech przypadkach to wybory uzupełniające do rad gminy, gdzie może głosować po kilkaset osób, ale w gminie Wierzch Las niedaleko Sieradza mieszkańcy wybiorą wójta - i tam uprawnionych do głosowania jest prawie 5 i pół tysiąca osób.

Dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski pytał tę sprawę w Państwowej Komisji Wyborczej. Usłyszał, że nie ma żadnych podstaw prawnych, by przełożyć wybory. Jedyna opcja to stan wyjątkowy, który musiałby wprowadzić prezydent.

07:46

Chińska Republika Ludowa zadeklarowała pomoc Polsce w walce z koronawirusem. Państwo Środka ma przekazać nam kilkadziesiąt tysięcy sztuk środków ochronnych i 10 tys. testów wykrywających COVID-19.

07:30

Instytut Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia Republiki Słowackiej opracował trzy scenariusze przebiegu epidemii koronawirusa u naszych południowych sąsiadów. Najlepszy zakłada, że zakażonych będzie 10 procent Słowaków. Najgorszy, że 45 procent. 


07:27

W Świecku ponad 30 godzin czekania na wjazd do Polski. Sytuacja jest patowa bo ci, którzy 8 km przed przejściem skierowani przez niemiecką policję wjechali na parking, teraz nie mogą włączyć się do ruchu.

W Jędrzychowicach kierowcy na wjazd do kraju czekają po 30 godzin.

07:21

Bayern Monachium postanowił wszystkim swoim piłkarzom, w tym Robertowi Lewanodowskiemu, kupić niezbędny sprzęt do wykonywania treningów w domu. To efekt pandemii koronawirusa, która uniemożliwia sportowcom wspólne zajęcia.

Robert Lewandowski niemal codziennie publikuje w mediach społecznościowych zdjęcie z treningu. Kapitan polskiej reprezentacji dochodzi do siebie po kontuzji i jeszcze nie mógłby uczestniczyć w normalnych zajęciach. W domu pomaga mu... córka Klara. Widać bowiem, że często ćwiczy razem ze swoim tatą. 

06:20

Z aptek znikają środki przeciwbólowe, przeciwwirusowe i suplementy diety. A w hurtowniach zaczyna brakować leków - informuje "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, choć pierwszy szał zakupów spożywczych nieco minął, kolejki do aptek tylko rosną. Powszechnie kupowane są leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także przeciwkaszlowe.

06:13

Przypadek zakażenia Covid-19 potwierdzono w Wirginii Zachodniej. Oznacza to, że koronawirus dotarł już do wszystkich 50 amerykańskich stanów. Łącznie w USA zmarło z tego powodu już ponad 100 osób.

05:53

Koronawirus dotarł już do wszystkich regionów kraju - ostatnie poddało się Podlasie. Dziś ze szpitala wyjdzie polski "pacjent zero", czyli pierwszy Polak zarażony nowym wirusem z Chin. To mężczyzna, który wrócił z Niemiec, do szpitala w Zielonej Górze trafił 2 marca, a dwa dni później poinformowano, że jest chory. 

05:49

Trzy największe koncerny samochodowe USA - General Motors, Ford i Fiat Chrysler - uzgodniły ze związkiem zawodowym UAW częściowe zamknięcie fabryk, dłuższe przerwy między zmianami i inne posunięcia mające zapobiec całkowitemu wstrzymaniu produkcji z powodu zagrożenia koronawirusem.
Uzgodniono też kroki mające zapobiec, lub ograniczyć do minimum, bezpośrednie kontakty między pracownikami. 

05:35

Obywatele Ukrainy masowo opuszczają Polskę w obawie przed epidemią koronawirusa. Ponadto dla wielu pracujących w Polsce Ukraińców środki zarządzone przez polski rząd oznaczają przynajmniej czasową utratę pracy, a dla studentów - odwołanie zajęć na uczelniach. 

05:20

Konieczność zahamowania szybkiego rozprzestrzeniania koronawirusa w Nowym Jorku sprawia, że burmistrz Bill de Blasio ostrzegł przed koniecznością wprowadzenia zakazu wychodzenia z domów. W mieście potwierdzono wieczorem 814 przypadków SARS-Cov-2.

05:15

Brytyjska służba zdrowia ogłosiła plan odwołania na okres trzech miesięcy wszystkich rutynowych operacji i wysłania do domu jak największej liczby pacjentów, aby zwolnić personel i łóżka potrzebne do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Tamtejsze władze medyczne spodziewają się, że szczyt zachorowań na Covid-19 zacznie się za trzy-cztery tygodnie.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźne dla życia zapalenie płuc (Covid-19), objęła do tej pory swoim zasięgiem ponad 130 krajów. Od 31 grudnia 2019 r. do 17 marca 2020 r. odnotowano na świecie 180 tys. 159 potwierdzonych przypadków Covid-19; ponad 7 tys. osób zmarło, najwięcej w Chinach. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Regionie Europejskim jest już 36 państw, w których dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, gdzie zmarło już ponad 2,5 tys. osób.