Kontrowersje wokół katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych w okolicy Teheranu. Wysoko postawieni urzędnicy amerykańscy twierdzą, że mógł zostać przez pomyłkę zestrzelony - ukraińscy śledczy zamierzają szukać odłamków rakiet na miejscu tragedii. W Polsce Sejm potępił prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi Władimira Putina, który próbował obciążyć Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się dziś z przedstawicielami Komisji Weneckiej, z którymi rozmawiał o nowelizacji ustaw sądowych. Opinia KW ma zostać wydana w trybie pilnym. Taka była środa w Polsce i na świecie - zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje w naszym Podsumowaniu Dnia.

Ukraińscy śledczy: Samolot UIA mógł zostać zestrzelony rosyjską rakietą

Ukraińscy śledczy zamierzają szukać na miejscu katastrofy boeinga linii lotniczych UIA odłamków rosyjskiej rakiety, którą maszyna mogła być zestrzelona - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Wersję o przypadkowym zestrzeleniu boeinga potwierdza też anonimowy przedstawiciel amerykańskich władz. Według niego amerykańskie satelity zarejestrowały start dwóch irańskich rakiet tuż przed katastrofą ukraińskiego boeinga. Dwóch innych informatorów podało, że według Waszyngtonu samolot został zestrzelony przez pomyłkę. Tych wszystkich doniesień na razie nie komentuje Pentagon.

Z kolei prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że ma przeczucie, że samolot mógł zostać strąconyKtoś mógł się pomylić - stwierdził. Nie przedstawił jednak żadnych dowodów.

Irański dowódca o ostrzelaniu baz USA: To był dopiero początek

Atak rakietowy na amerykańskie bazy w Iraku miał z założenia uniknąć ofiar i jedynie uderzyć w "militarną machinę" wroga, a był zaledwie początkiem serii ataków w całym regionie - oświadczył dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Iranu Amirali Hadżizadeh.

Cytowany przez państwową telewizję oświadczył, że "właściwym odwetem" za zabicie przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego - jednego z najbardziej wpływowych ludzi w regionie - będzie wyparcie amerykańskich żołnierzy z Bliskiego Wschodu.

Sejm jednomyślny. Posłowie potępili prowokacyjne wypowiedzi przedstawicieli władz Rosji

Sejm RP potępia prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej - głosi uchwała przyjęta przez Sejm w związku z niedawnymi wypowiedziami prezydenta Rosji.

Grodzki: Opinia Komisji Weneckiej będzie wydana w trybie pilnym

Dostaliśmy obietnicę, że opinia Komisji Weneckiej ws. nowelizacji ustaw sądowych będzie wydana w trybie pilnym i powinno dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu w środę lub czwartek - oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z przedstawicielami Komisji.

Nieudany bojkot opozycji. Chodziło o 2 mld zł dla mediów publicznych

Posłowie przyjęli dzisiaj w głosowaniu nowelizację ustawy abonamentowej. Sytuacja była o tyle kontrowersyjna, że opozycja chciała zbojkotować głosowanie, by nie było kworum, a tym samym uchwała nie zostałaby przyjęta. Dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej zdecydowały się jednak wziąć udział i umożliwiły przyjęcie nowelizacji.

Brytyjska Izba Gmin poparła projekt ustawy w sprawie brexitu

Brytyjska Izba Gmin poparła w głosowaniu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, które przyjęcie jest niezbędne do uporządkowanego brexitu 31 stycznia.

Szokujące nagranie. Uczniowie technikum znęcają się nad młodszym chłopcem

Policja z Myślenic w Małopolsce zatrzymała dwóch uczniów tamtejszego technikum, którzy znęcali się nad nastolatkiem. Nagranie tego zdarzenia trafiło do internetu. Prześladowcy założyli nastolatkowi na głowę prezerwatywę, a później ją podpalili.

Jerzy Kwieciński nowym prezesem PGNiG

Jest nowy zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Potwierdziły się informacje RMF FM co do obsady fotelu prezesa PGNiG. Tak jak informowaliśmy, został nim Jerzy Kwieciński, czyli niedawny minister finansów, inwestycji i rozwoju.