Wśród tematów, które - zdaniem Napieralskiego- miałoby poruszyć to gremium, powinny znaleźć się kwestie przyczyn braku koordynacji systemu ostrzegania ludności oraz skuteczności pomocy kierowanej do poszkodowanych przez żywioł. Zaznaczył, że dotyczy to także pomocy w stosunku do obszarów dotkniętych poprzednimi tegorocznymi powodziami.
Docierają do mnie liczne sygnały, że pomoc jest niewystarczająca, źle kierowana i przekazywana z dużym opóźnieniem. Chciałbym, abyśmy rozważyli również, jak uniknąć błędów w przyszłości - napisał Napieralski w piśmie skierowanym do prezydenta. Dodał, że wierzy, że takie posiedzenie może odbyć się w spokojnej, merytorycznej atmosferze.