Artyści, którzy w ubiegłym roku sprzedali najwięcej płyt, najlepiej zapowiadający się młodzi wykonawcy wyłonieni w konkursie "trendy", jubileuszowe występy największych gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz cieszące się uznaniem widzów kabarety. Tak w skrócie zapowiada się 10. już edycja Festiwalu TOPtrendy, który startuje dziś w sopockiej Ergo Arenie.

Dzisiaj scenę festiwalu zdominują artyści, których płyty sprzedawały się najlepiej w ubiegłym roku. Podczas koncetu TOP wystąpią: Anna Maria Jopek, Yugopolis , Stanisław Soyka, Sylwia Grzeszczak, Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing, Zakopower, Star Guard Muffin z Kamilem Bednarkiem oraz Maryla Rodowicz, która zagra jubileuszowy koncert zatytułowany "Czterdziestka Małgośki".

Podczas występu jednej z największych polskich artystek usłyszymy największe przeboje, takie jak: "Remedium", "Wielka woda", "Niech żyje bal", czy "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma". Fani Maryli będą mogli zaśpiewać też "Hej Sokoły", "Kolorowe jarmarki" czy wielki przebój z 1992 roku "To już było", napisany specjalnie dla piosenkarki przez Andrzeja Sikorowskiego.

Muzyczny wieczór w Sopocie zakończy koncert jubileuszowy zespołu Bajm na czele z Beatą Kozidrak, która utworem "Piechotą do lata" wywalczyła nagrodę na festiwalu w Opolu w 1978 roku. Od momentu debiutu zespół nagrał już 14 płyt, wydał 5 singli, a jego przeboje podbijały listy przebojów.

Podczas pierwszego dnie festiwalu, po raz pierwszy w historii imprezy, wręczona zostanie nagroda za Cyfrowy Przebój Roku 2011, czyli utwór najczęściej ściągany przez internet lub komórkę w 2011 roku. Utworem, który jako pierwszy zostanie wyróżniony w ten sposób, jest "Buena" w wykonaniu Blue Cafe.

Finał konkursu "trendy"

W drugim dniu festiwalu zaprezentują się finaliści konkursu "trendy" - utalentowani, młodzi wykonawcy, którzy wpisują się w nowe kierunki rozwoju rodzimej sceny muzycznej. W tym roku do eliminacji zgłosiło się 425 kandydatów, z których jury, złożone ze znanych i cenionych dziennikarzy muzycznych (wśród nich znalazł się także nasz redakcyjny kolega Darek Maciborek), wyłoniło najlepszych.

Finaliści konkursu "trendy" będą walczyć o następujące nagrody: statuetkę dla artysty "trendy", przyznawaną przez widzów telewizji Polsat w głosowaniu SMS-owym, nagrodę jury festiwalowego, nagrodę internautów oraz nagrodę dziennikarzy. W tegorocznym koncercie "trendy" zobaczymy dziewięciu wykonawców: Loka, Piotra Salate, Mike Urbaniak, Margaret, Kasię Wilk, Hanię Stach, Me Myself and I, Jula i Adama Krylika.

Jubileuszowy koncert na 10-lecie festiwalu

W sobotę na festiwalowej scenie pojawi się też legenda polskiego rocka zespół "Lady Pank", który świętuje 30-lecie istnienia. Widzowie zobaczą również niezwykły koncert z okazji 10-lecia festiwalu TOPtrendy. Dekadę podsumują laureaci nagród w poszczególnych edycjach imprezy. Koncert rozpocznie Ich Troje. Zespół, który zajął pierwsze miejsce w koncercie TOP na pierwszej edycji Festiwalu w 2003 roku, wykona swój najbardziej znany utwór "A wszystko to...(bo Ciebie kocham)".

Niecodzienny duet Borysewicz & Kukiz, goszczący w 2004 roku w koncercie TOP, po raz kolejny zaśpiewa "Bo tutaj jest jak jest", Afromental porwie do tańca w rytmie "Rock&Rollin Love", a Agnieszka Chylińska, artystka koncertu TOP w 2010 roku zaśpiewa "Nie mogę Cię zapomnieć".

W konkursie jubileuszowym nie zabraknie również grupy Zakopower, która debiutem i wygranym konkursem "trendy" w 2005 roku rozpoczęła swoją karierę. Zespół wykona utwór "Kiebyś Ty". Publiczności zaprezentuje się także grupa Raz Dwa Trzy, która gościła aż czterokrotnie w koncertach TOP. W tym roku przypomną utwór "Jutro możemy być szczęśliwi".

Na scenie pojawi się też Golec Orkiestra, która na Sopot TOPtrendy Festiwal 2009 świętowała swoje 10-lecie. Prawdziwą niespodzianką będzie natomiast występ Edyty Górniak, która dotychczas na deskach Sopot TOPtrendy Festiwal wystąpiła siedmiokrotnie. Artystka rozpocznie koncert piosenką "I will always love you", a na zakończenie przedstawi publiczności utwór ze swojego repertuaru "To co najlepsze".

Na koniec Sopocka Noc Kabaretowa

W niedzielę, podczas trzeciego dnia festiwalu, wystąpią najwięksi prześmiewcy polskiej rzeczywistości. Na scenie pojawią się m.in.: Kabaret Ani Mru Mru, Cezary Pazura, znany z niezwykle ciętego dowcipu Piotr Bałtroczyk, Jerzy Kryszak, Kabaret Neo-nówka, Kabaret Paranienormalni, Kabaret Łowcy.B oraz Kabaret Skeczów Męczących.

www.toptrendy.pl