Ratownicy medyczni na start. W Lublinie zaczęły się VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w ratownictwie medycznym. 60 załóg karetek z całej Europy musi popisać się przy różnego rodzaju pozorowanych wypadkach w różnych miejscach Lublina.

Liczy się szybkość i profesjonalizm. Dla zawodników zaplanowano siedem konkurencji. Organizatorzy przygotują inscenizacje różnych zdarzeń, które co 20 minut będą wykonywały kolejne ekipy. Każda z interwencji będzie oceniana przez ekspertów. Drużyny o miejscu i rodzaju pozorowanej katastrofy dowiedzą się około 10 minut przed nią, tak aby wszyscy mieli równe szanse.

Oprócz konkurencji dla mieszkańców przygotowano wystawy sprzętu ratowniczego, a także możliwość nauczenia się udzielania pierwszej pomocy.

A jak z tym radzą sobie Lublinianie? Postanowiłem zapytać jakby zareagowali gdybym nagle zemdlał.

Kto mi pomoże?

Jest więc szansa, że gdyby to się zdarzyło naprawdę miałbym szansę „przeżyć”. Krzepiące, ale w tych czasach chyba każdy z nas podstawy udzielania pierwszej pomocy powinien znać. Ja bym się nie zawahał gdyby osobiście spotkała mnie taka sytuacja. Oczywiście nikomu nie życzę, aby z pomocy kiedykolwiek musiał korzystać.