Spore kontrowersje wzbudziła w Niemczech reklama debiutującego na tamtejszym rynku magazynu "Straight". W spocie występuje aktorka do złudzenia przypominająca kanclerz Niemiec. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że sobowtór Angeli Merkel odgrywa w filmie rolę lesbijki.

"Straight" reklamuje się jako magazyn społeczno-lifestylowy. Znajdą się w nim artykuły na temat mody i urody, ale gazeta chce poruszać też problemy o charakterze światopoglądowym. Założycielka magazynu Felicia Mutterer tłumaczy w nawiązaniu do spotu: Dla lesbijek odnalezienie własnej tożsamości jest nadal trudne, zwłaszcza poza wielkimi miastami.

Na filmie aktorka grająca Angelę Merkel patrzy zamyślona przez okno. Po chwili podchodzi do niej kobieta i mocno ją przytula. Słychać komunikat, że według najnowszego sondażu 62 procent Niemców popiera małżeństwa homoseksualne.

Użycie wizerunku Merkel w spocie jest tym bardziej kontrowersyjne, że kanclerz Niemiec jest znana z krytycznego nastawienia do idei małżeństw tej samej płci.