RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Ksiądz skazany za przebywanie w klasztorze betanek

Publikacja: Środa, 10 listopada (12:49) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Na karę 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata skazał sąd w Lublinie ks. Romana K. Uznał go winnym bezprawnego przebywania w klasztorze betanek w Kazimierzu Dolnym w czasie buntu zakonnic. Zdaniem sądu, ksiądz wspierał wykluczone z zakonu siostry do pozostania w klasztorze wbrew decyzjom władz zgromadzenia.

Ksiądz ma też zapłacić 600 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Kilka lat temu grupa betanek z Kazimierza Dolnego nie podporządkowała się decyzji o zmianie przełożonej. Władze kościelne wykluczyły je z zakonu i wystąpiły do sądu o eksmisję byłych sióstr z klasztoru. 10 października 2007 r. komornik w asyście policji eksmitował ponad 60 zbuntowanych zakonnic oraz ks. Romana K., który był wśród nich.

Źródło: RMF24-PAP FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: