RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Krajowe biuro ds. narkomanii ma nieaktualne dane o dopalaczach

Publikacja: Środa, 10 listopada (15:26) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Ile osób w Polsce korzysta z dopalaczy? Tego Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii dowie się najszybciej w grudniu. Dopiero wtedy zostaną opublikowane wyniki badań przeprowadzonych wśród młodzieży - ustaliła reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. Dziś biuro wie, że stosowanie dopalaczy deklaruje 3,5 proc. młodzieży szkolnej i 6 proc. dorosłych. Tyle że to dane z 2008 i 2009 roku, gdy na rynku funkcjonowało kilkadziesiąt sklepów.

W tym roku w październiku było ich już 1000. A tygodniowo dopalaczami zatruwało się nawet 200 osób. Ile eksperymentowało i dlaczego? Tego do dziś nie wiemy. Mamy w tej chwili trzy zaawansowane badania, dzięki którym będziemy mieli więcej informacji na temat tego, jak wygląda taki jakościowy, ale i również ilościowy obraz używania tych nowych narkotyków - mówi dyrektor krajowego biura do spraw narkomanii Piotr Jabłoński. Niestety, ten całościowy obraz może być już nieaktualny. Bo zanim go poznaliśmy, policja zdążyła zamknąć sklepy, a handel przeniósł się do internetu.

Źródło: RMF FM FB
Dalsza część artykułu pod materiałem video: