Dziewczęta stanowią w Iranie ponad 60 procent osób przyjmowanych na wyższe uczelnie. Władze twierdzą, że dzięki zmianom kobiety zyskają lepszą pozycję na takich kierunkach, jak matematyka czy inżynieria, a mężczyźni - na farmacji lub stomatologii.
Dodatkowym powodem nowych regulacji był niepokój konserwatywnych deputowanych, którzy chcą, by pacjent i zajmujący się nim lekarz byli tej samej płci. Przez to, że na medycynie studiuje coraz więcej kobiet, często tak nie było.