RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Iran grozi zemstą za zamach w Sarbaz

Publikacja: Poniedziałek, 19 października (06:35) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

"Amerykański Wielki Szatan i jego brytyjski sojusznik" stoją według Teheranu za niedzielnym zamachem w Iranie. W samobójczym ataku w południowo-wschodnim w mieście Sarbaz zginęły 42 osoby, w tym dowódcy najpotężniejszej irańskiej organizacji militarnej - Strażników Rewolucji. Iran zapowiada zemstę...

Stany Zjednoczone zdecydowanie zaprzeczają, aby miały cokolwiek wspólnego z zamachem. Potępiamy ten akt terroru, współczujemy i opłakujemy śmierć niewinnych ludzi. Doniesienia o amerykańskim zaangażowaniu są całkowicie fałszywe - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Ian Kelly. Reakcja Stanów Zjednoczonych jest zdecydowana, bo oskarżenia mogą zakłócić rozmowy dotyczące programu nuklearnego

Właśnie dziś w Wiedniu ma się rozpocząć druga runda negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego. Wczorajszy zamach z pewnością wpłynie na przebieg dzisiejszych rozmów. Komentatorzy obawiają się nawet, że do rozmów nie dojdzie. Przedstawiciele Iranu mogą nie chcieć rozmawiać z Amerykanami i Brytyjczykami. Przynajmniej na razie. W najlepszym wypadku będą to rozmowy bardzo chłodne, w czasie których nic nie zostanie ustalone.

Do zamachu doszło rano w mieście Sarbaz w niespokojnej prowincji Beludżystan i Sistan. Zamachowiec zdetonował materiały wybuchowe przed wejściem do sali, w której miały się odbyć obrady dotyczące pojednania między zamieszkującymi region społecznościami szyicką i sunnicką.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: