Władze Kuwejtu oskarżają Saddama Husajna o zabijanie i torturowanie mieszkańców, zniszczenie infrastruktury, zwłaszcza związanej z wydobyciem ropy naftowej. Według Kuwejtu, setki jego obywateli było więzionych i przetrzymywanych przez reżim w Bagdadzie. Ludzie ci nigdy nie zostali odnalezieni. Kuwejt oskarża, że blisko 6 tys. osób torturowano.
Po obaleniu reżimu dyktatora w 2003 roku, odnaleziono zwłoki ponad 200 Kuwejtczyków ze śladami strzałów w głowę.
Wojsko irackie dokonało inwazji na Kuwejt 2 sierpnia 1990 roku, okupując ten kraj przez siedem miesięcy, zanim zostało wyparte przez siły międzynarodowej koalicji pod wodzą USA w wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku.