Krakowscy policjanci schwytali 28-letniego mężczyznę, który w anonimowym liście groził, że zamorduje prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego - dowiedział się dziennikarz RMF FM Marek Balawajder. Do przesyłki, która trafiła do krakowskiego urzędu miasta w zeszłym tygodniu, dołączony był również nabój i zdjęcia kilkunastu innych prezydentów miast: na jednej z fotografii był zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Na liście, który dotarł do urzędu, znajdował się adres rzekomego nadawcy - był nim mieszkaniec Nowej Huty, który z całą sprawą nie miał nic wspólnego. Wszystko prawdopodobnie po to, by zmylić trop.

W liście 28-latek napisał: Zagrajmy w grę. Masz 7 dni na ogłoszenie swojej dymisji. W przeciwnym razie ostatni raz widzisz rodzinę. (...) Co wybierasz? Życie czy śmierć?

W przesyłce oprócz tego pisma znajdowała się łuska z karabinu maszynowego i nabój - na szczęście bez prochu.

Do wyjaśnienia całej sprawy błyskawicznie powołano zespół policjantów, którzy przez ostatnich kilkadziesiąt godzin pracowali non stop. Sprawdzali m.in. zapisy z monitoringu, placówki pocztowe i połączenia telefoniczne. Dzisiaj nad ranem udało się namierzyć podejrzanego: został zatrzymany w Warszawie.

To mieszkaniec Krakowa, wcześniej niekarany. Na razie nie wiadomo, dlaczego wysłał do prezydenta Majchrowskiego takiej treści list - to może okazać się dopiero po przesłuchaniu.

28-latkowi prawdopodobnie przedstawiony zostanie zarzut zmuszania groźbą do określonego zachowania. Grozić mu może do 3 lat więzienia.

Zawsze jest tak w tego typu sytuacjach, że kiedy to się dzieje, nie wiemy, kim jest człowiek, który grozi. Jakie są jego intencje, jakie są cele, kim on jest sam, na ile jest zdesperowany. W związku z tym nie można tutaj lekceważyć tego typu sytuacji. Od razu do akcji musi wkroczyć policja - mówi Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.Opracowanie: