RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Gangi kopiujące karty płatnicze rozbite

Publikacja: Środa, 6 grudnia (13:38) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Dwa międzynarodowe gangi, wyspecjalizowane w tak zwanym skimmingu - czyli kopiowaniu pasków magnetycznych kart płatniczych - rozbiła śląska policja. Złodzieje ukradli z kont w amerykańskich bankach w przeliczeniu na złotówki co najmniej 900 tysięcy złotych.

Przestępcy najpierw podrabiali karty płatnicze. Wystarczył im komputer podłączony do Internetu i urządzenie do programowania fałszywych kart, za pomocą którego na tzw. białe plastiki nakładali odpowiednie dane. Potem przelewali pieniądze na własne konta, albo wypłacali je w bankomacie.

Policja sprawdza skąd pochodziły dane z autentycznych kart, które trafiały do złodziei. Niewykluczone, że dostawali je przez Internet od innych przestępców. Podczas zatrzymań zabezpieczono 120 podrobionych kart i kolejnych 400 przygotowanych do sfałszowania. Jak mówi policjanci to nie koniec sprawy. Namierzonych jest już kilka osób; będą też kolejne zatrzymania.

Zatrzymanym grozi kara od pięciu do 25 lat więzienia.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: