Upały i gwałtowne burze - tak wygląda pogoda w środkowej Europie. Przed ulewami i burzami przestrzegają francuscy meteorolodzy. Burze przeszły w nocy nad zachodnią częścią Austrii. Szkody są znaczne, zwłaszcza w okolicach Salzburga i w Tyrolu.

Prędkość wiatru na przełęczach i w otwartych górskich dolinach przekraczała 100 km/h. Wiatr przewracał auta, zrywał dachy, a na lotnisku w Salzburgu uszkodził kilka samolotów.

W Insbrucku i okolicy od północy nie ma programu telewizyjnego, a wiele wsi w górach jest bez prądu. Na Jeziorze Zellersee w okolicach Salzburga pojawiły się 1,5-metrowe fale, które powyrzucały na brzeg jachty i motorówki. W samym Tyrolu straty wstępnie szacuje się na 20-30 mln euro.

Kolejną niespokojną noc przeżyli także Niemcy, tym razem nawałnica przeszła przez zachodnią część kraju. W Kolonii pod wodą znalazło się kilkanaście ulic, straż pożarna przez kilka godzin wypompowywała wodę z licznych piwnic.

Wiatr połamał wiele drzew, które zablokowały m.in. ruch na dwóch autostradach. Meteorolodzy ostrzegają, że dziś podobna nawałnica ma przejść nad północną częścią kraju.

Również Szwajcarom burza dała się we znaki. W Alpach pioruny zabiły dwie osoby. Trzecia jest nadal poszukiwana. Uderzenia piorunów wywołały liczne pożary. Straty szacuje się na ponad milion franków szwajcarskich.

12:00