Zmiana cen wszystkich biletów największego polskiego przewoźnika kolejowego, Przewozów Regionalnych, wyniosła średnio 3,5 proc. Jak wyjaśnił rzecznik spółki, Piotr Olszewski, oznacza to średni wzrost cen biletów na pociągi regionalne o 47 gr., a na międzywojewódzkie InterRegio o 1 zł. Modyfikacja cen jest związana ze zmianą VAT i prognozowanym wskaźnikiem inflacji na 2011 rok - powiedział Olszewski.
Przykładowo, bilet na pociąg InterRegio z Łodzi do Warszawy będzie kosztować 26 zł, a nie jak dotychczas 25 zł, za przejazd pociągiem regionalnym Rzeszów - Łańcut trzeba będzie zapłacić 5,30 zł, czyli o 30 gr więcej, a na trasie Opole - Strzelce Opolskie 8,40 zł zamiast 8 zł.
Jak wyjaśniła rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska przewoźnik zmieni ceny swoich biletów wyłącznie o nową stawkę VAT. Według naszych wyliczeń, za jeden bilet jest to średnio o 50 gr więcej - powiedziała.
Mniej za bilety zapłacą studenci. Od nowego roku obowiązuje 51-proc. ulga na przejazdy, która zastąpi obecną, wynoszącą 37 proc.