Zgodnie z projektem, ubezpieczyciele będą przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia część składki OC. W 2007 r. ma to być 12 proc. W kolejnych latach o wysokości tej sumy ma decydować minister zdrowia.
Początkowo resort zdrowia chciał, by aż 20 proc. składki OC trafiało do NFZ na leczenie ofiar wypadków. Wywołało to głosy sprzeciwu ze strony ubezpieczycieli - alarmowali, że spowoduje to nawet 30-procentowy wzrost składki.
Resort zdrowia zrezygnował z planów obciążenia kierowców przyłapanych pod wpływem alkoholu, kilkakrotnie wyższymi składkami OC. Ten pomysł wywołał sprzeciw m.in. Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który uznał, że jest niezgodny z konstytucją.