W poprzednim roku budżetowym - zakończonym 30 czerwca - Kalifornia miała deficyt w wysokości 24,3 mld dolarów. W tym roku niedobory wzrosną prawdopodobnie o co najmniej dalsze siedem miliardów.
Zwołując nadzwyczajne posiedzenie Senatu, Schwarzenegger podkreślał, iż jest dumny z Kalifornii, mimo kryzysu finansowego. Dodał, że podobnie jak jego stan, kryzys przeżywa również trzydzieści innych stanów amerykańskich. Zaznaczył jednak, iż konieczne są pilne decyzje, ponieważ administracji zabraknie już od czwartku 2,8 mld dolarów na pokrycie bieżących potrzeb.