RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Bakterie szansą na wyeliminowanie metanu z kopalń

Publikacja: Czwartek, 23 listopada (18:09) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

To dość śmiała teza, ale pracują nad nią naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na skałach kopalni węgla w pobliskiej Bogdance odkryli szczepy bakterii metanotroficznych.

Żywią się one metanem. Dla pozyskiwania energii wykorzystują metan, który zostaje przetworzony na cząsteczkę dwutlenku węgla. Wykorzystanie jako substratu przez mikroorganizmy metanu, może spowodować obniżenie jego stężenia, może spowodować doczyszczenie pomieszczeń, gdzie stężenie metanu jest stosunkowo duże - w rozmowie z reporterem RMF powiedziała profesor Zofia Stępniewska, szefowa Katedry Biochemii KUL.

Miejmy nadzieję, że lubelskim naukowcom uda się wygrać ze śmiercionośnym metanem.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: