Francuska policja informuje o strzelaninie w centrum Strasburga. Początkowo pojawiły się doniesienia o jednej ofierze. W nocy minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner poinformował, że w strzelaninie zginęły trzy osoby. Napastnik z bronią automatyczną otworzył ogień do tłumu. Jak podaje Reuters został on zidentyfikowany - to osoba znana mundurowym. Chérif C. miał znajdować się na liście groźnych islamskich ekstremistów.

[Z OSTATNIEJ CHWILI] Ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wśród poszkodowanych w zamachu w Strasburgu jest obywatel Polski. Rodzina rannego została objęta opieką konsularną -  dodało MSZ na Twitterze. Więcej na ten temat piszemy tutaj >>>

Do strzelaniny doszło w okolicach jarmarku bożonarodzeniowego.

Ludzie najpierw zaczęli uciekać z miejsca strzelaniny a potem schronili się w pobliskich barach i restauracjach - donosi nasz paryski korespondent Marek Gładysz. Lokalne władze apelują do mieszkańców i turystów, żeby nie wychodzili na zewnątrz. Policja skłania się koncepcji, że doszło do ataku terrorystycznego. 

Rannych zostało 12 osób. Sześć z nich jest w stanie bardzo ciężkim. 

Według świadków kilka chwil po pierwszych informacjach o ataku szef MSW Christophe Castaner pospiesznie opuścił budynek Pałacu Elizejskiego.

Sprawca poszukiwany

Francuskie media twierdzą, że terrorysta - któremu udało się uciec z miejsca strzelaniny - schronił się w jednej pobliskich dzielnic. Jest ona przeszukiwana m.in. przez antyterrorystów. Według świadków znowu słychać było strzały. Żołnierz z antyterrorystycznych sił operacyjnych Sentinelle został postrzelony przez napastnika.

Chodzić ma o 29-letniego Chérifa C. , który urodził się w Strasburgu i który znajdował się na (sporządzanej przez służby specjalne) liście groźnych islamskich ekstremistów. Według źródeł policyjnych, w jego mieszkaniu dokonana została dzisiaj rano rewizja, w czasie której funkcjonariusze znaleźli granaty. Sprawca strzelaniny w Strasburgu miał być we wtorek zatrzymany przez żandarmerię za udział w napadzie rabunkowym, podczas którego doszło do zabójstwa - podaje France TV Info. 

Śledztwo wszczęła sekcja antyterrorystyczna paryskiej prokuratury.

Prezydent Francji przerwał naradę w Pałacu Elizejskim. Do Strasburga przyjechać ma szef MSW Francji. Gmach Parlamentu Europejskiego został zablokowany po strzelaninie w Strasburgu. Nikt nie może opuścić budynku, pracowników ostrzeżono SMS-ami - podała rzeczniczka PE. Jean Claude Juncker skomentował strzelaninę na Twitterze: "Moje myśli są z ofiarami strzelaniny w Strasburgu, którą potępiam z wielką stanowczością. Strasburg jest doskonałym symbolem pokoju i demokracji w Europie, wartości, których zawsze będziemy bronić. Komisja jest z Francją".

"Parlament nie przerywa pracy, nie zamierzamy poddać się terroryzmowi, nie damy się zastraszyć" - oświadczył z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Terroryści kilka razy planowali atak na świąteczny jarmark w Strasburgu

Na filmach udostępnianych w mediach społecznościowych widać uciekające grupy ludzi. Terroryści już kilka razy planowali ataki na świąteczny jarmark w Strasburgu. Za każdym razem służbom specjalnym udawało się udaremnić zamachy.

Opracowanie: