RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Angela Merkel znów kanclerzem Niemiec

Publikacja: Środa, 28 października (12:44) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Angela Merkel została po raz drugi wybrana przez Bundestag na kanclerza Niemiec. Otrzymała poparcie 323 posłów. Przeciwko głosowało 285 deputowanych, a czterech wstrzymało się od głosu. Merkel przyjęła ten wybór i podziękowała za okazane zaufanie. Nowy rząd zostanie zaprzysiężony jeszcze dziś i od razu odbędzie się pierwsze posiedzenie.

Nominację na kanclerza Niemiec wręczył Angeli Merkel Horst Koehler. Z pierwszą zagraniczną wizytą szefowa rządu planuje się udać do Paryża. Jej expose jest oczekiwane 10 listopada.

55-letnia Merkel jest ósmym kanclerzem Niemiec i pierwszym, który po ponownym wyborze będzie rządzić krajem z innym partnerem koalicyjnym. Przez najbliższą kadencję będzie bowiem kierować rządem koalicji CDU/CSU i liberalnej FDP.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: