Znany rosyjski aktor i zagorzały krytyk Władimira Putina został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Moskwie. Okoliczności śmierci 49-letniego Aleksieja Dewotczenko nie są na razie znane.

"Są powody, by przypuszczać, że śmierć artysty ma charakter kryminalny" - powiedziało zbliżone do śledztwa źródło, na które powołują się rosyjskie agencje.

Dewotczenko był znany z ról w kilku popularnych serialach i występów w uznanym Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym.

Pisząc o okolicznościach odnalezienia ciała, rosyjskie agencje powołują się na dwie wersje. Według pierwszej, aktora miał znaleźć jego przyjaciel w "kałuży krwi" na zewnątrz domu. Według drugiej, znaleziono go w mieszkaniu.

Policja pracuje na miejscu zdarzenia. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia, czy Dewotczenko został zamordowany, ani jakimi motywami mógł kierować się ewentualny zabójca.

Rosyjskie agencje przewidują, że fakt, iż aktor był zagorzałym krytykiem Putina z pewnością zwiększy presję na organa ścigania, by jak najszybciej wyjaśnić okoliczności śmierci artysty.

Jak podaje brytyjski dziennik "The Daily Telegraph", w rosyjskich mediach przychylnych Putinowi już teraz zaczynają pojawiać się informacje płynące ze źródeł zbliżonych do policji, że na ciele aktora nie znaleziono żadnych śladów przemocy. Prawdopodobną przyczyną śmierci miałby być natomiast upadek i uderzenie głową o twardy przedmiot, gdy był pijany. Ponoć w pobliżu ciała znaleziono puste butelki po whisky.

Krytyk Putina

W 2011 roku Detowczenko odmówił przyjęcia dwóch nagród z rąk Putina, ponieważ "czuł wstyd". "Mam już dość tej niby carskiej otoczki" - pisał na swoim blogu - "Z jej kłamstwami, oszustwami, zalegalizowanymi kradzieżami i łapówkami".

Rok wcześniej wezwał rosyjskich artystów, by bojkotowali "ultra-patriotyczne, propagandowe, szowinistyczne, antysemickie lub pro-stalinowskie filmy, produkcje telewizyjne i dokumenty". Apelował także, by nie udzielać wywiadów "kłamliwym mediom publicznym" i nie brać udziału w organizowanych przez Kreml bankietach.

Dewotczenko kilka razy wziął także udział w antyputinowskich manifestacjach w Moskwie. Był też członkiem Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego Garri’ego Kasparowa.