Konkretnych zapisów jeszcze nie ma, ale szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski jest pewien, że będą i będzie ów sukces. Minister pominął jednak fakt, że tak naprawdę nowe pieniądze to tylko 350 mln zł – reszta i tak już była przeznaczona dla naszych wschodnich sąsiadów, ale w innym dziale budżetowym.
Przywódcy UE zaprosili do Partnerstwa Wschodniego sześć poradzieckich republik – Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Celem inicjatywy jest przyspieszenie reform w tych krajach, zbliżenie prawodawstw i ekonomiczna integracja. Dokument podkreśla, że Partnerstwo Wschodnie będzie promowało stabilność i dobrobyt u wschodnich sąsiadów UE. Wspólnota obiecuje też swoim wschodnim partnerom „w długoterminowej perspektywie” zniesienie systemu wizowego. Posłuchaj relacji dziennikarek RMF FM Agnieszki Burzyńskiej i Katarzyny Szymańskiej-Borginon: