RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Granat osłabia działanie niektórych leków

Publikacja: Czwartek, 25 września (20:20) Aktualizacja: Czwartek, 25 września (20:00)

Owoce granatu zawierają substancje, które wpływają na wchłanianie niektórych leków i ich transport do wnętrza komórek - informuje Medexpress. Chodzi m.in. o środki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Jaki informuje portal, naukowcy z Uniwersytetu w Sydney zbadali, w jaki sposób trzy główne substancje czynne granatu - kwasy oleanolowy, ursolowy i galusowy - oddziałują na dostarczanie leków przez przenośniki substancji rozpuszczonych (SLC - solute carrier).

SLC odgrywają ważną rolę w transportowaniu cząsteczek przez błony komórkowe. Pełnią również ważną rolę we wchłanianiu i rozprowadzania leków. Jak się okazuje, substancje czynne granatu niekorzystnie wpływają na ten proces.

Jak podaje Medexpress, z SLC korzystają m.in. statyny (czyli grupy leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu) czy też stosowane w onkologii paklitaksel i metotreksat.

(abs)/Medexpress

Źródło:  
Tagi: granat

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: