Jak zauważa autor badań dr Joshua Lewis ze Szpitala Sir Charlesa Gairdnera w Australii, korzystny wpływ był zauważalny już przy niewielkiej ilości spożywanej czekolady. Otrzegamy jednak przed regularnym konsumowaniem produktów o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Nasze wyniki są związane raczej z umiarkowaną niż częstą konsumpcją - mówi naukowiec.
Wraz ze swoim zespołem Lewis zebrał dane na temat spożycia czekolady wśród 1216 starszych kobiet. Połowa z nich jadła mniej niż jedną porcję czekolady tygodniowo. W tej grupie prawie 90 proc. kobiet w ciągu 10 lat trwania obserwacji trafiło do szpitala, bądź zmarło z powodu chorób serca. Wśród kobiet, które jadły czekoladę częściej niż raz w tygodniu było to tylko 65 proc.
O potencjalnych korzyściach płynących z delektowania się czekoladą świadczą również wyniki poprzednich analiz. Włoscy naukowcy zauważyli bowiem, że regularne jej spożywanie może redukować stany zapalne związane z chorobami układu krążenia.