RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Ukraina podniosła opłatę za tranzyt gazu z Rosji

Autor: Wtorek, 19 stycznia (22:00)

Ukraina podniosła średnio o ponad 50 proc. taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu do odbiorców w Europie Zachodniej – oświadczył ukraiński minister energetyki i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn. „Jest to w przybliżeniu 4,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Jest to o około 50 procent więcej, niż dotychczas” – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Demczyszyn poinformował, że średnia cena gazu nabywanego przez Ukrainę w państwach unijnych wynosi dziś 190 USD za 1000 metrów sześciennych. Jest to dużo niższa cena od tej, którą proponował (rosyjski) Gazprom - podkreślił.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że zgodnie z ukraińsko-rosyjskim kontraktem o tranzycie gazu taryfy za jego przesyłanie ustalane są w zależności od ceny surowca i inflacji w państwach europejskich. W drugim kwartale 2015 roku taryfa ta wynosiła 2,7 USD za 1000 metrów sześciennych.

Pod koniec listopada premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił całkowite wstrzymanie zakupu gazu od Rosji i wyjaśnił, że ceny tego paliwa, oferowane przez dostawców z Zachodu, są dla Kijowa korzystniejsze niż oferta rosyjska.

Naftohaz oświadczał wtedy, że Ukraina będzie odbierała od strony rosyjskiej jedynie gaz przeznaczony dla odbiorców na Zachodzie. Nie wykluczył, że w razie konieczności będzie jednak nabywał paliwo od Rosjan.

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: gaz

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: