RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

PESEL zastąpi NIP

Publikacja: Wtorek, 15 lutego (14:12) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i niepłacące podatku VAT. Osoby takie posługiwałyby się tylko numerem PESEL. Z kolei firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, od 1 lipca 2011 r. będzie on nadawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej.

Rząd twierdzi, że powinno to skrócić i uprościć całą procedurę, która obecnie prowadzona jest na podstawie Ordynacji podatkowej. To najważniejsze propozycje zmian zawarte w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Po zmianach osoba fizyczna będzie mogła na wszystkich dokumentach zamieszczać numer PESEL, po którym zostanie zidentyfikowana przez administrację podatkową. Oznacza to odejście od kilku identyfikatorów podatkowych, z których jednym jest identyfikator NIP.

Rząd planuje też, że 1 lipca tego roku ruszy Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników. Rejestr będzie zawierał dane ewidencyjne z rejestru PESEL, które będą wiążące dla administracji podatkowej. Według rządu usprawni to i przyspieszy rejestrację podmiotów gospodarczych i nadawanie NIP.

Biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że po zmianach dotyczących NIP nie będzie obowiązku podawania tego numeru na zwolnieniach lekarskich. Zmienione zostanie m.in. rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzory druków ZUS ZLA zostaną dostosowane do obowiązującego prawa, nie będzie wymogu podawania NIP-u osoby fizycznej - napisał resort pracy.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: