Zmieni się także nominał. Wszystkie okolicznościowe złote monety nie będą już dwu, a pięciozłotówkami. Będzie ich także mniej. Ma to unormować sytuację na rynku kolekcjonerskim.
Nowa tematyka, nowy wygląd
Tematy monet i banknotów będą promowały postawy obywatelskie, ważne wydarzenia, czy zagadnienia społeczne. Ma to przyciągnąć nowych kolekcjonerów. Część zmian w polityce emisyjnej już zaczęliśmy wprowadzać. NBP ograniczył nakłady emitowanych monet, powrócił do konkursów na ich projekty, uprościł komunikację z klientami oraz rozpoczął numizmatyczną działalność edukacyjną - mówi Barbara Jaroszek, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego.
Zmianie ulegną także zasady emisji monet okolicznościowych. Od maja 2014 roku NBP rozpocznie emisję 5-złotówek z okolicznościowym wizerunkiem w tzw. standardzie obiegowym (masa i rozmiar identyczne z obecnymi monetami 5 zł). Ich emisje będą miały miejsce zazwyczaj dwa razy w roku. Zastąpią one emitowane dotychczas monety okolicznościowe o nominale 2 zł ze stopu złota Nordic Gold.
Cena ustalana odgórnie, a dostępność monet ograniczona w czasie
Od marca NBP powróci do odgórnego ustalania ceny emisyjnej, za którą będzie można nabyć monety i banknoty kolekcjonerskie w oddziałach okręgowych i sklepie internetowym banku. To duża zmiana, bo od kilku lat ceny monet ustalane były przez samych kolekcjonerów, na aukcjach w internecie. To wywoływało jednak protesty.
Bank planuje także do końca 2014 roku zaprzestanie sprzedaży emisji starszych niż 24 miesiące. Ta zasada zostanie także wprowadzona dla nowych emisji monet i banknotów kolekcjonerskich - po upływie 24 miesięcy od daty emisji nie będą one oferowane przez NBP do sprzedaży, chociaż oczywiście będą nadal dostępne na rynku wtórnym w sklepach numizmatycznych i u dystrybutorów hurtowych.