Niektóre instytucje potrzebują pieniędzy wcześniej, by np. mieć fundusze na wysłanie dzieci na kolonie letnie. Gdy podatnicy sami wpłacali darowizny, czynili to najpóźniej do końca kwietnia. Teraz państwo obraca tymi pieniędzmi dłużej.
W 2009 r. podatnicy podarowali w ten sposób ok. 360 mln zł. To o 40 mln mniej, niż rok wcześniej. Ale znacznie więcej, niż w latach, gdy obywatele musieli sami dokonać przelewu na rzecz wybranej organizacji - podaje "Rzeczpospolita".