W Lublinie rozpoczyna się instalacja systemu monitoringu. Na początek 8 kamer pojawi się na starówce i w centrum. Następne mają być instalowane na osiedlach. W sumie może ich być nawet 60.

System będzie bardzo nowoczesny. Co najważniejsze, bez większych problemów będzie można zainstalować kamerę w każdym miejscu, a potem przenieść gdzie indziej - w zależności od potrzeb. Obraz przekazywany będzie drogą radiową, a nie za pośrednictwem kabli.

Na początek kamery obejmą obszar od Rynku Starego Miasta do Ogrodu Saskiego. Edward Szemprug, zastępca prezydenta Lublina liczy na to, że do systemu będą się chciały podłączać firmy i instytucje:

Liczymy na to, że również podmioty prywatne, banki, firmy ubezpieczeniowe czy spółdzielnie mieszkaniowe włączą się w to. Kupią kamerę, zainstalują ją w miejscu, które uznają ze to jest miejsce niebezpieczne i będzie możliwość włączenia do systemu.

Koszt kamery to około 13 tysięcy złotych. Co ciekawe przez internet, każdy mieszkaniec Lublina – i nie tylko – będzie mógł oglądać obraz z kamer. Ma to wpłynąć na bezpieczeństwo.

21:45