Z projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w tajemniczych okolicznościach zniknęło jedno słowo. Jedno, ale bardzo ważne, ponieważ sens przepisu całkowicie się zmienił. Dzięki temu możliwe stało się sprzedanie Programu II TVP prywatnym inwestorom.

Za to tajemnicze zniknięcie odpowiada przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun, który firmował wówczas projekt. Ale Braun do winy się nie poczuwa, bo jak twierdzi nie zwrócił uwagi na drobną różnicę w tekście, podsuniętym przez ekspertów...

Różnica w tekście może jest i drobna, ale kryją się za nią wielkie pieniądze i niebagatelna władza. Kupnem „Dwójki” zainteresowani byli na pewno dwaj główni rywale na rynku mediów elektronicznych: Agora i koteria powiązanych z SLD decydentów, którzy na dobre zawładnęli już państwową telewizją i radiem.

Pomysł sprywatyzowania jednego z programów TVP nie jest nowy. Pojawił się już w 1990 roku i jak się okazuje nie jest to pomysł zły. Gigantyczna TVP nie radzi sobie bowiem z utrzymaniem 4 kanałów, a jako podmiot zbyt potężny i kiepsko zarządzany dławi komercyjną konkurencję i psuje rynek. Poza tym TVP, nie jest politycznie bezstronna. Stała się narzędziem w rękach SLD. (...)Trzeba odebrać telewizję publiczną z rąk koterii, w którą ona wpadła i zabezpieczyć przed wpadnięciem w ręce nowej koterii - mówi poseł PO Jan Maria Rokita.

Eksperci z BCC przypominają jednak, że wszyscy Polacy płacili na telewizję państwową abonament, a sprzedanie "Dwójki" właśnie teraz byłoby raczej zawłaszczeniem jej przez rządzących. Czas skandalu wokół ustawy nie nastraja optymistycznie i natychmiast pojawiłyby się pytania, czy jest to prywatyzacja, uwłaszczenie, czy zawłaszczenie - mówi Tomasz Uchmann z BCC.

Eksperci mówią, że naprawdę uczciwa prywatyzacja będzie możliwa prawdopodobnie po wejściu Polski do UE, bo wówczas w taką transakcję będą mogły zainwestować podmioty zza granicy, bezstronne, bo niezainteresowane popieraniem jakiejkolwiek koterii politycznej w Polsce. O sporze wokół prywatyzacji programu II TVP posłuchaj w relacji reporterki RMF Barbary Górskiej:

09:15