Obniżenie ceny myśliwców F-35 o 12,7 procent do 2022 roku przewiduje porozumienie Pentagonu z firmą Lockheed Martin, którego szczegóły właśnie ogłoszono. Dla Polski - która planuje wart kilka miliardów dolarów zakup 32 takich maszyn - może to oznaczać oszczędności na poziomie setek milionów złotych.

Dotychczasowa cena F-35 - wielozadaniowego myśliwca piątej generacji - wahała się w zależności od kontraktu i wersji samolotu w granicach od mniej więcej 90 do 122 mln dolarów.

Teraz - jak ogłoszono - Pentagon i Lockheed Martin zawarli umowę na 478 myśliwców F-35 Joint Strike Fighters, wartą 34 mld dolarów i przewidującą obniżenie ceny samolotów.

Zgodnie z porozumieniem, w 2020 roku najbardziej powszechna wersja maszyny kosztować będzie 82,4 mln dolarów, rok później: 79,17 mln dolarów, a w 2022 roku: 77,9 mln dolarów.

Kontrakt przewiduje również trzykrotne dostawy myśliwców.

"Washington Post" pisze o "długo wyczekiwanym porozumieniu", które przedstawiciele Pentagonu nazywali "największą umową zbrojeniową w historii" tej instytucji.

Na liście klientów: siły zbrojne USA i 10 krajów

F-35 to jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, który spełnia wymagania wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. Samolot jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań i typowo myśliwskich zadań walki powietrznej.

Koncern Lockheed, producent maszyn F-35, wytwarza je w trzech wersjach i dostarcza siłom zbrojnym USA oraz 10 krajom, które są już na liście klientów: m.in. Wielkiej Brytanii, Australii, Włochom, Turcji, Norwegii, Holandii, Izraelowi, Japonii i Korei Południowej.

Zapytanie ofertowe z Warszawy

Wiosną amerykańskie władze informowały, że rząd USA rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi, a także Finlandii, Zjednoczonym Emiratom Arabskim i Szwajcarii.

O gotowości Warszawy do zakupu tych myśliwców mowa była podczas czerwcowego pobytu prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Już pod koniec maja natomiast nasz kraj wystosował zapytanie ofertowe.

Porozumienie Pentagonu i Lockheed Martin, obniżające cenę myśliwców F-35 o niemal 13 procent, oznacza, że właśnie od tej obniżonej kwoty polski rząd będzie negocjował zakup tych nowoczesnych maszyn.

Opracowanie: