Jeszcze tylko do końca tygodnia będzie można sprowadzić z zagranicy auto na korzystnych warunkach, bo od niedzieli za importowany samochód starszy niż dwa lata trzeba będzie zapłacić wyższy podatek akcyzowy. Niższa będzie za to akcyza na nowe samochody. Od 1 stycznia można sprowadzić bez cła używane samochody z państw UE. Auto może mieć więcej niż 10 alt, ale musi być sprawne.

Wysokość podatku akcyzowego za samochód używany będzie się zwiększać w zależności od wieku pojazdu. Maksymalna stawka za auto wyniesie 65 procent. Jednocześnie rząd postanowił obniżyć akcyzę na nowe samochody. W przypadku aut o pojemności silnika do 2 litrów podatek spadnie z 6 do 3 procent, a powyżej tej pojemności - z 15 do 12 procent.

Od 1 stycznia do Polski można sprowadzać samochody używane starsze niż 10-letnie. Nie obowiązują też cła na samochody sprowadzane z Unii Europejskiej. Te korzystne przepisy sprawiły, że na granicach utworzyły się kilometrowe kolejki prywatnych importerów.

W styczniu tego roku sprowadzono do Polski ok. 24,8 tys. aut używanych, z czego ok. 19 tys. było starszych niż czteroletnie. W styczniu ubiegłego roku sprowadzono mniej, bo ok. 22 tys. używanych samochodów. W całym 2001 roku do Polski sprowadzono ok. 203 tys. używanych aut, wobec 213 tys. rok wcześniej.

foto RMF

08:45