W Niemczech podobnie jak i w Polsce każdy region ma swoje odrębne świąteczne tradycje. To jak się obchodzi Święta zależy od tego, gdzie się mieszka.

Święta na południu Niemiec przypominają w dużej mierze polskie Boże Narodzenie. Wszystko to za sprawą tradycji katolickich. Inne jest jednak jedzenie. W wigilię mamy przede wszystkim pieczeń wieprzową z kwaszoną kapustą, ale jada się również ryby.

Ważna jest rodzinna atmosfera: W dużym pokoju mamy szopkę bożonarodzeniową. Wszyscy przy niej siadamy, modlimy się albo śpiewamy. Na północy Niemiec jada się w święta gęsi, kaczki i kiełbasy. Tam świętują przede wszystkim protestanci, choć i są regiony katolickie.

Wszyscy Niemcy jednak zarówno na południu jak i na północy nie spędzają tych świat tylko przy stole: W Niemczech nie siedzimy trzy dni przy stole. Siedzimy tylko w wigilię i w pierwszy dzień świąt w południe. Poza tym spędza się te święta aktywnie z rodziną - opowiada korespondentowi RMF jego rozmówca. Tłumnie odwiedzane są restauracje i gospody, ponieważ nie wszyscy mają ochotę na wielkie świąteczne gotowanie.

23:10