Polacy jeżdżą sprowadzanymi autami. Tylko w Warszawie przeważają samochody zarejestrowane po raz pierwszy w Polsce.

Polacy jeżdżą sprowadzanymi autami. Tylko w Warszawie przeważają samochody zarejestrowane po raz pierwszy w Polsce.
Auta z zagranicy /RMF FM /RMF FM

Z danych porównywarki OC/AC mfind.pl wynika, że w większości dużych polskich miast po drogach jeżdżą głównie samochody sprowadzone z zagranicy. Tylko w Warszawie na ulicach odnajdziemy więcej pojazdów zarejestrowanych od początku w Polsce.

Prawie połowa aut jeżdżących po ulicach innych wojewódzkich miastach nie była po raz pierwszy rejestrowana w Polsce. 

Zdecydowanie najwięcej takich pojazdów jest w Gorzowie Wielkopolskim (75%) oraz w Zielonej Górze (71%), czyli miastach położonych blisko granicy z Niemcami. Prawie tyle samo samochodów sprowadzanych co tych, które po raz pierwszy zarejestrowano w Polce jeździ po ulicach Katowic, Gdańska, Łodzi i Krakowie.

Jedyne duże polskie miasto, w którym zdecydowana większość deklaruje, że ich samochód od początku jeździ po rodzimych drogach to Warszawa. Tylko 21% pojazdów jeżdżących po stolicy była sprowadzana.

Większa liczba aut po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce na warszawskich ulicach nie dziwi – komentuje Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl. W stolicy więcej kierowców może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu w salonie. Poza tym łatwiej dostępne są np. autoryzowane stacje obsługi oraz dealerzy. Z kolei w mniejszych miastach kierowcy chętniej sprowadzają auta, nawet relatywnie nowe. Jest ich więcej na rynku wtórnym, mają dobre wyposażenie i są tańsze, ponieważ często wymagają niewielkich napraw, które nie stanowią wyzwania dla polskich warsztatów – dodaje Roszkowski.