Nowy prezes banku watykańskiego chce, żeby instytucja którą, kieruje publikowała sprawozdania finansowe. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, byłby to przełom w działalności banku krytykowanego za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.

Szef banku Ernst von Freyberg, który został wybrany na to stanowisko w połowie lutego, zapowiedział, że do końca roku placówka otworzy specjalną stronę internetową. Będzie na niej publikować dokumenty dotyczące działalności banku, w tym sprawozdania finansowe. Placówka chce też zostać wpisana na tzw. białą listę instytucji finansowych. Muszą one spełniać kryteria specjalnego komitetu Rady Europy w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Zapowiedź odtajnienia działalności banku watykańskiego, to odpowiedź na apele, o jak najszybszą reformę placówki.

Przekręty za watykańskim murem

Przez prawie rok bank watykański nie miał prezesa. W atmosferze skandalu zwolniony został włoski finansista Ettora Gotti Tedeschi. Po odejściu były dyrektor watykańskiej placówki zarzucał niektórym kardynałom z Kurii Rzymskiej, że torpedowali jego próby realizacji polityki jawności.

W pewnym momencie pojawiły się nawet głosy, że papież Franciszek, przygotowujący wraz z doradcami reformę instytucji Watykanu, może bank zlikwidować. Na razie nowy papież, w ramach polityki oszczędności, zablokował wypłatę dodatków w wysokości 2 100 euro miesięcznie pięciu kardynałom nadzorującym watykańską placówkę.

UG