Spór na linii Marek Belka – frankowicze. Prezes Narodowego Banku Polskiego ostrzegł w Sejmie posłów, aby ostrożnie podchodzili do pomysłów przewalutowania kredytów hipotecznych z franków na złote. Stowarzyszenie frankowiczów uznało tę wypowiedź za skandaliczną – donosi "Gazeta Polska Codziennie".

 Marek Belka stwierdził, że pomysły przewalutowania kredytów mogą destabilizować banki. Ta wypowiedź rozzłościła frankowiczów. Nie można destabilizować banków? A czy banki mogą destabilizować nam życie? - pytał Tomasz Sadlik, prezes Stowarzyszenia Pro Futuris, skupiającego osoby poszkodowane przez banki.

Według "Gazety Polskiej Codziennie", zmiana frontu przez Marka Belkę zaskakuje. Jeszcze w marcu ubiegłego roku mówił on, że kredyty walutowe są jak społeczna tykająca bomba. Nie możemy tak po prostu zostawić tego problemu na najbliższe 20 lat. Usiądźcie między sobą i zaproponujcie jakieś innowacyjne rozwiązanie. To nie jest problem, obok którego powinniśmy przejść obojętnie - radził prezes NBP.

Frankowicze oczekują ustawy, która rozwiąże ich problem oraz ukarze winnych nadużyć, które polegały na oferowaniu produktów w sposób wprowadzający w błąd, a także produktu niedostosowanego do możliwości lub potrzeb klienta.

(mn)