Grupa Famur - zajmująca się produkcją maszyn i urządzeń górniczych - zlikwiduje jeden ze swoich zakładów w Zabrzu. Część załogi zostanie zwolniona. Powodem jest zarówno pandemia koronawirusa, jak i gorsza sytuacja w całej branży górniczej.

Z zakładu w Zabrzu, który zostanie zlikwidowany, ma być zwolnionych ponad 50 osób. Wszyscy dostaną odprawy. Zwolnienia zaczną się pod koniec kwietnia.

Natomiast ponad 60 kolejnych pracowników zostanie przeniesionych do oddziału zamiejscowego tej firmy, który również mieści się w Zabrzu.

W ostatnim czasie zamówienia w zabrzańskim zakładzie spadły o połowę i według prognoz - nie ma szans na poprawę. Dlatego podjęto decyzję o zamknięciu. 

To już kolejny zakład tej firmy, który jest zamykany z powodu coraz gorszej kondycji górnictwa. W ostatnich miesiącach to samo stało się z zakładami w Piotrkowie Trybunalskim i Rybniku.

Notowana na warszawskiej giełdzie Grupa Famur zatrudnia obecnie ok. 3 tys. pracowników, w tym ok. 400 inżynierów i projektantów, w sześciu zakładach produkcyjnych - łącznie z zakładem z Zabrzu. Dominującym akcjonariuszem spółki jest firma TDJ.

Opracowanie: