​Arka Noego mogła utrzymać się na wodzie. Udowodnili to studenci z uniwersytetu w Leicester. Biorąc pod uwagę rozmiar arki podany w Biblii i gatunek drewna jakiego użył Noe, studenci obliczyli, że nawet z wszystkimi zwierzętami na pokładzie mityczna łódź miała wystarczającą siłę wyporu, by unieść się na falach potopu.

Podczas badań przyjęto, że średni ciężar zwierzęcia wynosi 23,5 kilograma, tyle ile waży przeciętna owca. W arce, według studentów, zmieściłoby się ponad 2 miliony owiec, a więc wystarczająca liczba gatunków zwierząt mieszkających na Ziemi.

Biblijne przekazy mówią o drzewie żywicznym nieokreślonego gatunku. Ponieważ angielski przekład Biblii wspomina o drzewie cyprysowym, to na podstawie jego właściwości oparto obliczenia. Budowany przez Noego obiekt miał mieć 300 łokci długości, 50 szerokości i 30 wysokości. W skali metrycznej to 133,5x22,3 z 13,4 metrów. Kubatura arki miałby wówczas 56 250 metrów sześciennych.

Obliczenia studentów mógłby potwierdzić jedynie test przeprowadzony w rzeczywistości. Z oczywistych względów jest to niemożliwe.