Pije jej najwięcej Finów, Norwegów, a także Islandczyków. Świeżo mielona uwalnia zapach, który należy do najprzyjemniejszych aromatów na świecie. Doceniania jest za swoje pobudzające właściwości. Każdy chyba zna jej ciemnobrunatną barwę. Mowa oczywiście o kawie, bo 29 września w Polsce obchodzimy Dzień Kawy! To jak... z mlekiem, a może śmietanką?
Jeśli codziennie rano sięgasz po filiżankę gorącej kawy, by zebrać myśli przed nadchodzącym dniem, to należysz do niemal 80% osób, które deklarują, że regularnie po nią sięgają. A czy zastanawiałeś się, jaka jest historia tego aromatycznego naparu?
Kawa to nic innego, jak wypalone i zmielone ziarna kawowca zalane gorącą wodą. Proste, prawda? Ciekawa jest jednak jej historia, a dokładnie legenda z nią związana.
Kawa miała zostać odkryta w Etiopii, gdzie według legendy, pewien pasterz w czasie swojej wędrówki po Afryce przypadkiem natrafił na stado wyjątkowo pobudzonych kóz.
Później czas zrobił swoje i dziś... po filiżankę małej czarnej sięgają miliony, a gdy uwierzymy statystykom - być może i miliardy. Kawa w krajach arabskich rozprzestrzeniła się w XIII wieku. W Europie pojawiła się niemal 300 lat później, a do Polski dotarła pod koniec XVII stulecia.
Co ciekawe, od upadku komunizmu spożycie kawy w Polsce wielokrotnie wzrosło - w latach 1998 - 2008 aż o 80%.
Latte - to od lat królowa kaw, choć formalnie jest to napój kawowy ze względu na dużą zawartość mleka. Chętnie sięgamy też po espresso - to ulubiona kawa mężczyzn.
Czołową trójkę zamyka cappuccino. Popularnością cieszą się też kawy smakowe, głównie dlatego, że nie zawsze potrafimy przygotować je w domu.
Kobiety lubią pić kawy mleczne, takie jak cappuccino czy latte, bo mają delikatny mleczny smak. Panie bardzo lubią też dodawać aromatyczne dodatki typu cynamon, syrop, a także likier.
Mężczyźni zazwyczaj stawiają na minimalizm i mocny smak, często więc ich wybór to mała czarna.
Kawa droższa niż złoto? Zapewne. Ekonomiści szacują, że rynek kawy jest mniejszy jedynie od rynku ropy naftowej. Z danych Euromonitor International wynika, że rynek kawy w Polsce, w skład którego wchodzą kawy ziarniste, mielone, kapsułkowe i rozpuszczalne, wart był w 2013 roku 5,27 mld zł - podaje portal kawa.pl.
Z biegiem czasu pojawiły się kolejne metody parzenia kawy. Wśród nich jest między innymi AeroPress. Polega to na umieszczeniu zmielonej kawy w sitku, a następnie użycie specjalnego tłoczka, który pod ciśnieniem tłoczy ten aromatyczny napar. Dzięki temu można przyrządzić kawę o różnej intensywności.
Popularne są też metody typu Chemex, drip, czy coraz popularniejsza w polskich domach - kawiarka.
Jak się okazuje, Polacy stawiają na coraz lepsze jakościowo kawy. Niestety, mało kogo stać na najdroższą kawę na świecie - Kopi Luwak. Ziarna te trawione są przez cywety, czyli drapieżne ssaki.
Dzięki temu, ziarna tracą celulozową osłonkę i goryczkowy smak. Szokuje nie tylko proces jej przygotowania, ale też jej cena, która osiąga pułap nawet 300 złotych za 100 gram.
Co ciekawe, kawa podobno smakuje najlepiej w godzinach 9:30 - 11:30. Wtedy też można zauważyć największe kolejki w kawiarniach.
A Wam jaka kawa smakuje najlepiej? Ta zaparzona w domu, czy ta z ekspresu podana przez baristę w ulubionej kawiarni?