Mózg człowieka działa na zasadzie przekazywania, w pierwszej kolejności również generowania impulsów nerwowych. W trakcie napadów padaczkowych dochodzi do nadmiernej, synchronicznej aktywności ośrodkowego układu nerwowego i ta aktywność prowadzi do manifestacji klinicznej, czyli napadu padaczkowego - mówi dr Elżbieta Szczygieł-Piłut. Nasza specjalistka odpowiadała też na pytania dotyczące tego, czy osoba chora na padaczkę może uprawiać sport. Każdy wysiłek fizyczny jest w umiarkowanym stopniu zalecany. Dużym błędem u osób młodych w okresie dorastania jest brak uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Osoba z padaczką jeżeli nie wykonuje nadmiernego wysiłku fizycznego, nie wykonuje ekstremalnych sportów, powinna inne sporty, ogólnie przyjęte, uprawiać - mówi dr Szczygieł-Piłut.
Inne pytania, na jakie odpowiedział nasz ekspert:
- Czy padaczkę diagnozuje się częściej u dzieci, czy u dorosłych?
- Do czego może prowadzić nieleczona padaczka?
- Czy podczas porodu grozi napad padaczkowy?
Cały wideoczat do zobaczenia tutaj: