Jeżeli czujemy się słabo, zmęczeni, senni, mamy bladość skóry. Jeśli mamy kłopot z dobiegnięciem do autobusu, bo pojawia się duszność, czy przy niewielkim wysiłku odczuwamy szybkie kołatanie serca - to pierwszym badaniem, które warto wykonać jest morfologia krwi. Na podstawie wyniku hemoglobiny będziemy wiedzieć, czy mamy anemię czy też nie - tłumaczy dr Barbara Grabowska hematolog i internista ze Szpitala im. Rydygiera w Krakowie.
Inne pytania na jakie odpowiadała nasza ekspertka:
- Czy anemia może pojawić się w każdym wieku?
- Jak zapobiec niedoborowi żelaza?
- Czy wegetarianie są bardziej narażeni na anemię?
Zobacz wideoczat: