"Na ogół, kiedy coś nas gryzie, mówimy, że to komar, a gryzie nas wiele owadów. Atakują nas bąki, kuczmany i bolimuszki. W Warszawie w Wiśle żyje np. titanopteryks. Kiedyś było go mniej, ale teraz płacimy rachunek za czystszą wodę, bo gatunek ten rozwija się w takich właśnie wodach" - mówi Stefan Niesiołowski, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Agresywne owady są najbardziej uciążliwe rano i po południu, po godzinie 16. Tak jak dziki żerują w nocy, owady żerują nad ranem i po 16. Starajmy się w tym czasie nie przebywać na powietrzu. Około godziny 23-24 jest już bezpiecznie - owady gryzące idą spać" - dodaje.

Teraz wychodzą zimujące generacje komarów, dlatego wydaje się, że jest ich więcej, ale ten rok nie jest wyjątkowy. Komarów jest tyle samo, jak co roku. Trzeba to przetrwać. W czerwcu będzie lepiej - mówi Niesiołowski.

"Jest kryzys. Rządzi się trudno. To nie nasza wina"

Nikt przed nami nie budował tak Polski. Nikt nie przedstawił dla nas żadnej alternatywy. Nie można łatwo, jedną decyzją, rozwiązać problemów służby zdrowia czy bezrobocia. Jest kryzys. Rządzi się trudno. To nie jest nasza wina - tłumaczy problemy ekipy rządowej gość RMF FM. Mam nadzieję, że wygramy wybory w 2015 roku - dodaje.

"Od 600 lat nie byliśmy tak bezpieczni jak dziś"

Gdyby zaatakowała nas Białoruś, bylibyśmy w stanie się bronić. Gdyby to były Stany Zjednoczone, to już nie - tak Niesiołowski odpowiada na pytanie o możliwości obronne Polski. Wojna nam nie grozi. Od kilkuset lat, od pokoju w Jamie Zapolskim, od pokoju toruńskiego, sytuacja Polski nie była tak dobra. Od tego czasu nie było tak dobrej sytuacji jak dziś. W ciągu 10 lat mamy 100 miliardów na obronę. To największy fundusz na obronę w UE - przekonuje.

"Fundacją Maciuś już zajął się prokurator"

To nieprawdziwa informacja, że w Polsce jest 800 tysięcy głodnych dzieci. Fundacją Maciuś już zajął się prokurator - mówi, pytany o swoją głośną wypowiedź na temat głodnych dzieci i szczawiu.

"Nie jestem agresywny. Nie zauważyłem"

Nie jestem agresywny. Nie zauważyłem - zapewnia słuchaczy, pytających o sposób traktowania przeciwników politycznych.

"Tak dla uboju rytualnego"

Jestem za zalegalizowaniem uboju rytualnego w Polsce - odpowiada słuchaczowi, który chce wiedzieć, czy polityk zgadza się z projektem PSL.