"Zawsze mamy takie sytuacje, które nam nie wyszły i trzeba za nie przeprosić. Moment wyborów jest momentem snucia wizji i planów, rozmów z mieszkańcami, ale także momentem podsumowań. Każdy normalny człowiek powinien umieć takie sytuacje przepracować" - mówił w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 Jacek Sutryk, obecny prezydent Wrocławia, ubiegający się o reelekcję.

Piotr Salak pytał swojego gościa dlaczego jego hasłem wyborczym jest hasło "rozumiem, że dostałem żółtą kartkę, przepraszam" i czy gdyby wygrał w pierwszej turze, też by przepraszał. 

Nie ma w tym nic wstydliwego ani nadzwyczajnego. Tylko człowiek uczący się, wyciągający wnioski może być lepszy, a ja chcę być coraz lepszym prezydentem dla mojego miasta -mówił Jacek Sutryk, dodając, że gdyby wygrał w pierwszej turze, przeprosiny też by się pojawiły.

Afera z Collegium Humanum

Piotr Salak zapytał Jacka Sutryka czy w najbliższym czasie planuje studia MBA. W ten sposób odniósł się do afery wokół Collegium Humanum, w którym odbywał się handel dyplomami na masową skalę. Wśród absolwentów był też Jacek Sutryk.  

Nikt nie stwierdził, że te dyplomy są nieważne, dużo ludzi dało się nabrać na tę szkołę, ja także. Nie posługuję się tym dyplomem, jestem dumnym absolwentem socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim i to mi dzisiaj wystarcza do tego, żeby odpowiadać za Wrocław - tłumaczył gość Rozmowy w południe w radiu RMF24. 

Radni w spółkach miejskich

Ubiegający się o reelekcję prezydent Wrocławia zapewnia, że radni nie będą zatrudniani w spółkach miejskich. Piotr Salak dopytywał, dlaczego tego nie zrobił podczas pierwszej kadencji. 

Takie reguły obowiązywały w całej Polsce - mówi Sutryk i podkreśla, że samorząd się zmienia. Ja pracuję w samorządzie 17 lat, zupełnie inne standardy działania były 17 lat temu, a inne są teraz, samorząd się zmienia i doskonali, dlatego to zmienimy, bo trzeba wsłuchiwać się w postulaty. Ustaliliśmy, że tego typu sytuacji nie będzie - dodał. 

Dotacja dla Śląska Wrocław

W rozmowie pojawił się te temat dotacji miejskich dla Śląska Wrocław. Czy prezydent planuje je wstrzymać?

Śląsk Wrocław to jest srebro nasze rodowe , jeśli uda się znaleźć właściwego partnera to oczywiście tak, ale muszę mieć gwarancje, że będzie dobrze. Chciałbym skutecznie sprywatyzować Śląsk, ale chcę ten proces przeprowadzić odpowiedzialnie. Wtedy zrezygnuję z finasowania miejskiego - mówił prezydent

Pierwsze decyzje

Piotr Salak zapytał też swojego gościa, czym zajmie się w pierwszej kolejności, jeśli  wygra wybory?

Jacek Sutryk wymienił tu utrzymanie formatu otwartych spotkań z mieszkańcami, wspólny bilet aglomeracyjny na kolej i na komunikację miejską we Wrocławiu oraz tramwaj na Jagodno. 

W najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. We Wrocławiu o stanowisko prezydenta rywalizują Izabela Bodnar, posłanka Polski 2050 i właśnie urzędujący prezydent Jacek Sutryk. 

W pierwszej turze kandydatka Trzeciej Drogi uzyskała 29,8 proc. głosów, urzędujący prezydent - 34,3 proc. wyborców. 

W środę, 17 kwietnia, poznaliśmy wyniki dwóch sondaży prezydenckich, prezentujących kompletnie różne wyniki. W jednym zdecydowanie wygrywa Bodnar, w drugim - Sutryk.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.