"To oczywisty skandal z punktu widzenia Unii Europejskiej i absolutnie działa na naszą niekorzyść w Europie. Niewykluczone, że zostanie to podniesione w samym uzasadnieniu wyroku (Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu – przyp. red.) dotyczącego neo-KRS" - mówi prof. Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka komentując "aferę Piebiaka".

Nie wierzę, że to się odbywało bez wiedzy ministra Ziobry - mówi prof. Piotr Kładoczny pytany, czy jego zdaniem kampania oczerniania sędziów, którą miał kierować wiceminister Piebiak, odbywała się bez zgody ministra sprawiedliwości. 

Prof. Piotr Kładoczny w Rozmowie w samo południe w RMF FM. Posłuchaj!

Gość: Prof. Piotr Kładoczny


Prof. Kładoczny uważa, Zbigniew Ziobro powinien się podać do dymisji z dwóch powodów: Jeśli wiedział o procederze (akcji trollowania sędziów - przyp. red) , to jest to oczywiste. (...) A jeśli nie wiedział, a tak dobrał sobie współpracowników, to pytanie, czy to jest roztropne z jego strony i powinien pełnić dalej tę funkcję - tłumaczy gość Pawła Balinowskiego.

Mały świadek koronny dla Emili Sz.?

Paweł Balinowski pyta też o Emilię Sz., która ma stać za ujawnieniem informacji o zorganizowanym hejcie ze strony pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, a która teraz ukrywa się i boi o własne bezpieczeństwo. 

Można sobie wyobrazić sytuację, w której pani Emilia, jeśli mielibyśmy postępowanie karne i chciałaby zeznawać i współpracować, mogłaby dostać status małego świadka koronnego - mówi prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i dodaje, że wtedy mogłaby mieć złagodzoną odpowiedzialność.