"To oczywisty skandal z punktu widzenia Unii Europejskiej i absolutnie działa na naszą niekorzyść w Europie. Niewykluczone, że zostanie to podniesione w samym uzasadnieniu wyroku (Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu – przyp. red.) dotyczącego neo-KRS" - mówi prof. Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka komentując "aferę Piebiaka".

Nie wierzę, że to się odbywało bez wiedzy ministra Ziobry - mówi prof. Piotr Kładoczny pytany, czy jego zdaniem kampania oczerniania sędziów, którą miał kierować wiceminister Piebiak, odbywała się bez zgody ministra sprawiedliwości. 


Prof. Kładoczny uważa, Zbigniew Ziobro powinien się podać do dymisji z dwóch powodów: Jeśli wiedział o procederze (akcji trollowania sędziów - przyp. red) , to jest to oczywiste. (...) A jeśli nie wiedział, a tak dobrał sobie współpracowników, to pytanie, czy to jest roztropne z jego strony i powinien pełnić dalej tę funkcję - tłumaczy gość Pawła Balinowskiego.

Mały świadek koronny dla Emili Sz.?

Paweł Balinowski pyta też o Emilię Sz., która ma stać za ujawnieniem informacji o zorganizowanym hejcie ze strony pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, a która teraz ukrywa się i boi o własne bezpieczeństwo. 

Można sobie wyobrazić sytuację, w której pani Emilia, jeśli mielibyśmy postępowanie karne i chciałaby zeznawać i współpracować, mogłaby dostać status małego świadka koronnego - mówi prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i dodaje, że wtedy mogłaby mieć złagodzoną odpowiedzialność.  

Opracowanie: