Jarosław, Ustroń, Busko-Zdrój, Oleśnica, Tczew, a może Iłża? To wy w głosowaniu na RMF 24 wskażecie, gdzie w najbliższą sobotę zjawi się nasz reporter i żółto-niebieski wóz satelitarny. W Twoim Mieście w Faktach RMF FM co tydzień odkrywamy lokalne ciekawostki, opowiadamy o regionalnej historii i zabytkach. Możecie głosować do czwartku do godz. 12. Wtedy poznamy wyniki.

Pierwsza z Waszych propozycji na ten tydzień to Jarosław na Podkarpaciu, czyli miasto na styku trzech kultur i wyznań. Kiedyś słynący z jarmarków i przyciągający kupców. Dziś zachęcający przepiękną starówką.

Na Dolny Śląsk, do Oleśnicy, zaprasza nas z kolei pan Jakub. Miasto wież i róż, kultury zdrowia oraz sportu - zachwala. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia i aż chce się odwiedzić historyczne centrum i zobaczyć zamek książęcy czy Bramę Wrocławską.

Pomorze i Tczew przyciąga z kolei historią polskiej muzyki. To tam urodził się Grzegorz Ciechowski z zespołu Republika. Dziś można w mieście zobaczyć zabytkową lokomotywę, pomalowaną w czarno-białe pasy, czyli charakterystyczny symbol Republiki. Warto przyjechać do Tczewa także dla holenderskiego, zabytkowego wiatraka z XIX wieku czy rekordowych mostów.

Ciekawą propozycją jest także wycieczka w Beskid Śląski. Ustroń to jednak nie tylko góry, choć to z pasmem Czantorii wiąże się legenda o ukrytej wewnątrz złotej komnacie. W jej wnętrzu mają być zakuci uśpieni rycerze, czekający na sygnał do wymarszu, by walczyć ze złem. W Ustroniu znajduje się także pełen zwierząt leśny park niespodzianek, jeden z największych w Polsce murali, muzeum zabytkowych motocykli, czy dąb Sobieskiego, posadzony na pamiątkę przemarszu Jana III Sobieskiego pod Wiedeń.

Dostaliśmy również zaproszenie na Ponidzie - do Buska-Zdroju, które dla odmiany może się pochwalić sosną na... szczudłach. Trzeba odwiedzić oczywiście Park Zdrojowy i przejść znajdującą się w pobliżu Promenadą Gwiazd stworzoną na podobieństwo tej w Hollywood, w której znajdziemy m.in. nazwiska Krzysztofa Pendereckiego czy Krystyny Jamroz. To miasto bardzo mocno związane z muzyką. W Busku wychował się Wojtek Belon, twórca i lider Wolnej Grupy Bukowina, który ma w rodzinnym mieście swoją ławeczkę.

Głosować możecie także na mazowiecką Iłżę. Jak podkreśla w zgłoszeniu pan Jakub - znajdziemy tu najpyszniejsze lody w regionie i piękny widok z zamku na Góry Świętokrzyskie.

Czekamy na zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!