Osoby, które mają zaplanowane zabiegi na wrzesień, mogą spać spokojnie, ale od kilku tygodni już na konkretne terminy szpital nowych pacjentów nie zapisuje. Gamma Knife leczy bez użycia skalpela osoby z guzami w obrębie głowy i górnego odcinka szyjnego. Z bezpłatnego leczenia skorzystało dotąd ponad 80 chorych.
W styczniu w katowickiej placówce zabieg przeszła 10-letnia Julka. Zmiany w mózgu dziewczynki powodowały napady padaczki, nawet kilka dziennie. Od lutego napady ustały, a życie Julki się zmieniło. Wcześniej nie mogłam jeździć na rowerze, teraz jeżdżę z siostrą i z bratem - mówi Julka. Jej mama, pani Beata Niziołek potwierdza, że córka jest bardziej samodzielna i rozwija się coraz lepiej. W szkole nauczyciele powiedzieli, że Julka zaczyna sobie radzić, ma też bliższy kontakt z koleżankami i kolegami. Jest duża poprawa - mówi reporterce RMF FM pani Beata.
Inwestor w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach zdecydował się na leczenie urządzeniem Gamma Knife, bo liczył na kontrakt. I występował do NFZ z wnioskiem w tej sprawie. Dziwnym się wydaje, że fundusz tak długo nie podejmuje decyzji. Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała pozytywną rekomendację dla tej technologii, co świadczy o tym, że została ona merytorycznie i finansowo oszacowana jako taka, którą należy finansować ze środków publicznych - mówi prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Koszt jednego zabiegu Gamma Knife to około 25 tys. zł. Poza Śląskiem urządzenie jest tylko w Warszawie, w ośrodku, który działa od 3 lat. Rocznie nożem gamma przeprowadza się tam zabiegi u około 700 osób, również ze Śląska. NFZ w Katowicach twierdzi, że pacjenci mają się gdzie leczyć. Pacjenci z województwa śląskiego mają zabezpieczone świadczenia w tym zakresie. W 2013 roku śląski oddział NFZ sfinansował świadczenia w warszawskim ośrodku dla 23 pacjentów na kwotę ponad pół miliona złotych - mówi Małgorzata Doros, rzecznik NFZ w Katowicach.
Wszystko wskazuje na to, że katowicka pracownia gamma knife nie ma co liczyć na kontrakt. Doros tłumaczy, że są to świadczenia odrębnie kontraktowane. W przyszłym roku pula na nie zwiększy się o 15 milionów złotych, ale w pierwszej kolejności finansowane będą: dializoterapia i żywienie pozajelitowe. Poza tym - według NFZ - szpital, który stara się o kontrakt na gamma knife, powinien mieć oddział neurochirurgii. Katowicka placówka twierdzi, że inwestor o wymaganiach wie i je spełnia. Inwestor dysponuje zapleczem neurochirurgicznym - powiedziała RMF FM Anna Ginał, rzeczniczka Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. Wszystko wskazuje na to, że za kilka tygodni specjalistyczny sprzęt, który mógłby służyć pacjentom, będzie stał i pokrywał się kurzem.
(bs)