RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

B. prezydent Zawiercia stanie przed sądem za łapówki

Autor: Publikacja: Środa, 29 czerwca (10:53) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

Były prezydent Zawiercia stanie przed sądem. Prokuratura właśnie skończyła śledztwo w jego sprawie i wysłała do sądu akt oskarżenia. Główny zarzut to łapówki - w sumie 170 tysięcy złotych.

To miały być, jak twierdzi prokuratura, łapówki od lokalnych przedsiębiorców, w myśl zasady "pieniądze w zamian za zlecenie robót". Chodziło o regionalne inwestycje, m.in. ocieplanie budynków przychodni, zagospodarowanie zieleńca miejskiego czy budowę domów socjalnych. W tym ostatnim przypadku firma zaczęła budowę, zanim jeszcze w ogóle został rozstrzygnięty przetarg.

Oprócz tego - już od innych osób - był też m.in. kosz ze słodyczami czy pieniądze w zamian za załatwienie podpisania umowy najmu mieszkania.

W sumie zarzuty w tej sprawie usłyszało 5 osób. 3 z nich, w tym były prezydent, nie przyznały się. Przyznali się natomiast i złożyli wyjaśnienia dwaj przedsiębiorcy.

Były prezydent był w tej sprawie dwa razy zatrzymywany i tymczasowo aresztowany. Musiał wpłacić 200 tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Nadal jest on radnym powiatowym. Mimo że miał już prokuratorskie zarzuty w ostatnich wyborach uzyskał najlepszy wynik w regionie, jeśli o chodzi o liczbę oddanych głosów.

(j.)

Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: