To święto osób, które dostały drugie życie - tak uczestnicy Biegu po Nowe Życie mówią o jego 21. edycji, która odbyła się dziś w warszawskim Wilanowie. Wydarzenie promuje ideę transplantacji narządów. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Jarosław Boberek, Sara Chmiel, Tomasz Kammel, Michał Meyer, Rafał Mroczek, Cezary Trybański, Przemysław Saleta i Piotr Zelt.

Bieg po Nowe Życie odbył się dziś w w ogrodach Muzeum Pałacu Króla Jana III w warszawskim Wilanowie. Uczestniczyli w nim m.in. pacjenci po szczepach, sportowcy i lekarze - także w roli kibiców. Jednym z nich był dr Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który kibicował jednemu ze swoich pacjentów.

To drugi pacjent, u którego dokonano w Polsce przeszczepu płuc z powodu koronawirusa, ale to jest osoba na tyle zdrowia, że jest w stanie wystartować w takim biegu i żyć w miarę normalnie - mówił lekarz.

Bieg po Nowe Życie to inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów.

Na starcie 21. Biegu po Nowe Życie, stanęło 90 osób po przeszczepieniu, przyjechały do Warszawy z całej Polski. W sztafetach wystartowały także sławy polskiej medycyny transplantacyjnej, znane osoby ze świata filmu, muzyki, teatru, sportu i mediów, a także przedstawiciele partnerów Biegu.  Wśród nich - po raz kolejny - była Sylwia Szkudlarek, która siedemnaście lat temu oddała nerkę synowi Sebastianowi.

Zupełnie się nad tym nie zastanawiałam, zaufałam lekarzom. Patrząc na chore i cierpiące dzieci poddawane dializie, powiedziałam "nie". Nie chcę aby nasz syn przez to przechodził. Przeszczep rodzinny, to była szansa na to, by syn uniknął dializ. Pierwsze, co usłyszałam od męża po zabiegu, to najcudowniejsza wiadomość "Kochanie, wszystko się udało. Twoja nerka podjęła pracę u Sebastiana. Przeszczep się udał!". To był jeden z najszczęśliwszych dni w życiu naszej rodziny - opowiada Sylwia Szkudlarek.

Na trasie Biegu publiczność kibicowała także ponad 50. lekarzom i koordynatorom z ośrodków transplantacyjnych z całej Polski. Na starcie i w strefie Biegu pojawili się między innymi: prof. Roman Danielewicz, prof. Wojciech Lisik, prof. Magdalena Durlik, prof. Sławomir Nazarewski, prof. Tomasz Jakimowicz, prof. Zbigniew Włodarczyk, prof. Robert Król, prof. Michał Zakliczyński, prof. Michał Grąt, dr hab. Jarosław Czerwiński , dr hab. Piotr Domagała i dr hab. Marek Ochman. 

W Polsce rocznie wykonuje się od 900 do 1100 przeszczepień nerek, 40 do 60 to przeszczepienia od dawców żywych, więc to zaledwie 5 proc. W krajach skandynawskich  czy w Holandii odsetek ten wynosi 50 proc. 

Opracowanie: