Norweg Halvor Egner Granerud okazał się najlepszy w prologu zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal. Najlepszy z Polaków Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce.

Granerud, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, skoczył najdalej - 141 m. O pół metra bliżej lądował Słoweniec Bor Pavlovcic, a Kubacki uzyskał 138 m.

W piątek rozegrano prolog zamiast kwalifikacji, ponieważ do zawodów zgłosiło się tylko 50 zawodników i wszyscy wystartują w sobotnim i niedzielnym konkursie.

Oprócz Kubackiego w czołówce uplasował się jeszcze Andrzej Stękała - na siódmej pozycji, po osiągnięciu 135 m. Kamil Stoch był 12. (129 m), 18. Jakub Wolny (130 m), 20. Piotr Żyła (127,5 m), 30. Klemens Murańka (126,5 m) oraz 46. Tomasz Pilch (117 m).

Granerud jako jedyny skakał z 16. belki startowej. Z 17. ruszali inni zawodnicy z pierwszej dziesiątki PŚ (m.in. Kubacki, Stoch i Żyła), natomiast pozostali, w tym Pavlovcic, z 19. belki.

Norweg utrzymuje znakomitą formę. W tym sezonie wygrał osiem z 17 indywidualnych konkursów, a w piątek oprócz imponującego skoku w prologu, miał najlepsze próby na obu treningach.