Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 12 lipca w Radzyminie. Zakończenie rywalizacji - 18 lipca w Krakowie. Kolarze odwiedzą między innymi Katowice, Nowy Sącz, Rzeszów czy Zakopane. Łączna trasa wynosi 1168 kilometrów. Po zakończeniu męskiego wyścigu po raz pierwszy ruszy Tour de Pologne kobiet.

73. Tour de Pologne po raz kolejny ma odwoływać się do polskiej historii. Stąd pomysł na rozpoczęcie wyścigu w Radzyminie - ważnym miejscu na wojennej mapie Polski. W tym roku zbyt wielu okazji do wykazania się nie będą mieli sprinterzy, bo szanse na triumf mają jedynie na dwóch pierwszych etapach kończących się w Warszawie i Katowicach:

Trasa jest wymagająca. Dochodzi ciekawy, pagórkowaty etap z metą w Nowym Sączu. Jeden - odjazd na pewno zaskoczy tam kolarzy. Trudny będzie też etap w Rzeszowie. Do tego dochodzą dwa etapy w górach, jazda indywidualna na czas - wylicza dyrektor wyścigu Czesław Lang.

Z kolei trener reprezentacji Polski Piotr Wadecki podkreśla, że wyjątkowo korzystna jest data rozegrania wyścigu: To jest idealna data, jeśli ktoś myśli o Igrzyskach w Rio. Tour de France jest trochę za długi, a kończy się tuż przed Igrzyskami. Z kolei po Tour de Pologne jest czas na odpoczynek i złapanie oddechu przed występem w Rio. Nasz wyścig jest trudny, ale niektóre etapy profilem przypominają to co czeka na kolarzy w Brazylii. Każdy kolarz, który myśli o medalu na Igrzyskach powinien poważnie rozważyć występ w Tour de Pologne. Walczyliśmy długo o ten konkretny termin wyścigu. Mamy na tyle silną pozycję w Międzynarodowej Unii Kolarskiej, że sobie z tym poradziliśmy.

Walczyliśmy długo o ten konkretny termin wyścigu. Mamy na tyle silną pozycję w Międzynarodowej Unii Kolarskiej, że sobie z tym poradziliśmy. Pierwsze 10 dni Tour de France bywa niebezpieczne. Jest dużo kraks, co było widać w ostatnich latach. Możliwe, że niektórzy przygotowując się do Igrzysk wybiorą także z tego powodu nasz wyścig - podkreśla Lang, który w tym roku postanowił poszerzyć ofertę dla kibiców. 

Po raz pierwszy będziemy mogli obejrzeć Tour de Pologne w wydaniu kobiecym. Panie ruszą na trasę dzień po zakończeniu męskiego wyścigu, czyli 19 lipca. Tego dnia kolarki będą się ścigać na etapie wokół Zakopanego. W kolejnym dniu powalczą na trasie wokół Bukowiny Tatrzańskiej, a popołudniu powalczą jeszcze w krótkiej jeździe indywidualnej na czas. Lang będzie chciał w kolejnych sezonach rozszerzać kobiecy wyścig: Warto pokazać nasze zawodniczki. Szczególnie, że żeńskie kolarstwo jest bardzo nieprzewidywalne. Cieszę się, że ruszamy z tym projektem. Chciałbym, żeby docelowo kobiecy wyścig trwał przez 7 dni i żeby była to największa taka impreza dla kolarstwa kobiecego. My już teraz wyrównaliśmy poziom nagród dla kolarzy i kolarek. To może być najlepiej zorganizowany wyścig kobiet w światowym kalendarzu.

Jedną z gwiazd żeńskiego wyścigu ma być oczywiście Katarzyna Niewiadoma. Nasza młoda kolarka już nie może doczekać się występu w Polsce: Walka o zwycięstwo we własnym kraju, przed własnymi kibicami, rodziną, przyjaciółmi to będzie coś niesamowitego. Taki wyścig dużo nam pomoże. Kobiece kolarstwo będzie bardziej popularne. To ważny krok w stronę rozwoju kolarstwa. Dziewczyny są ciekawe i wyścigu i nowej trasy. To będzie coś nowego dla wszystkich zawodniczek, a to zawsze ekscytujące - powiedziała na prezentacji trasy wyścigu.

Trasa 73. Tour de Pologne UCI World Tour:

12 lipca, 1. etap: Radzymin - Warszawa (138 km)
13 lipca, 2. etap: Tarnowskie Góry - Katowice (128)
14 lipca, 3. etap: Zawiercie - Nowy Sącz (240)
15 lipca, 4. etap: Nowy Sącz - Rzeszów (218)
16 lipca, 5. etap: Wieliczka - Zakopane (225)
17 lipca, 6. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (194)
18 lipca, 7. etap: Kraków - Kraków (25, jazda indywidualna na czas)

Trasa Tour de Pologne Kobiet:

19 lipca, 1. etap: Zakopane - Zakopane (100 km)
20 lipca, 2. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (78)
20 lipca, 3. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (4, jazda indywidualna na czas)

(mal)